AB’den İngiltere Başbakanı May'e tebrik

- AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker, İngiltere Başbakanı Theresa May’e tebrik mesajları gönderdi

AB’den İngiltere Başbakanı May'e tebrik
13 Temmuz 2016 Çarşamba 20:26

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere’nin yeni Başbakanı Theresa May’e tebrik mesajı gönderdi.

Tusk ve Juncker, İngiltere Başbakanı Theresa May’e yazdıkları kutlama mektuplarını yayınladı.

Tusk'un mektubunda, "AB Konseyi adına, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Başbakanlığı görevinizi tebrik ediyorum. Sizi, AB Konseyi’nde karşılamayı ve verimli çalışma ilişkimizi sabırsızlıkla bekliyorum." ifadeleri yer aldı.

Juncker de yayınladığı tebrik mektubunda, şunları kaydetti:

"Birleşik Krallık Başbakanı olarak göreve başlamanızı en sıcak şekilde kutlamamı kabul edin lütfen. Sizin şimdi önemli sorumluluğunuz olan hükümeti kurma göreviyle meşgul olmanızı anlıyorum. Size önünüzdeki görevinizde başarılar diliyorum.

Birleşik Krallık referandumunun sonucu yeni bir durum yarattı ve bu duruma Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği olarak yakın zamanda değineceğiz. Sizinle, bu konuda yakın çalışmayı istiyor ve bu alanda niyetleriniz öğrenmeyi bekliyorum."

Theresa May, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni lideri olarak görevi bugün David Cameron'dan devraldı ve İngiltere tarihinde Margaret Thatcher’dan sonra 2’inci kadın başbakan oldu.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta 23 Haziran’da yapılan AB referandumunda 33 milyon seçmenin yüzde 52'si ayrılıktan, yüzde 48'i ise birlikte kalmaktan yana oy kullanmıştı. Referandumun ardından, 2010'dan bu yana başbakanlık koltuğunda bulunan ve ülkesinin AB içinde kalması için kampanya yürüten Muhafazakar Parti lideri David Cameron görevinden ayrılacağını açıklamıştı.

Öte yandan, AB, İngiltere’den AB'den çıkış müzakerelerini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesi hızla yürürlüğe koymasını bekliyor. Üye bir devletin AB'den ayrılmasına yönelik süreci belirleyen 50. madde, ayrılık sonrasında ilişkilerin yeniden müzakere edilebilmesi için 2 yıl süre tanıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×