AB’de işsizlik, AB dışı vatandaşlarda daha yüksek

- AB'de 2015 yılında 20-64 yaş grubunda işsizlik, AB dışı vatandaşlarda yüzde 18,9, AB vatandaşlarında ise yüzde 8,7 olarak ölçüldü - Birlik'te, AB vatandaşı olmayanlar arasında ekonomik olarak aktif (çalışan ve işsiz) kişilerin oranı yüzde 69,8, AB vatandaşları için ise yüzde 77,3 oldu

AB’de işsizlik, AB dışı vatandaşlarda daha yüksek
06 Haziran 2016 Pazartesi 14:40

FRANKFURT (AA) - Avrupa Birliğinde (AB), 20-64 yaş grubundaki AB üyesi olmayan vatandaşların, AB üyesi vatandaşlara oranla daha fazla işsizlik ve daha düşük istihdam oranına sahip oldukları bildirildi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB'de 2015 yılını kapsayan iş gücü piyasasındaki göçmen entegrasyonuna ilişkin bir raporunu yayımladı.

Buna göre, AB'de geçen yıl 20-64 yaş grubunda AB vatandaşı olmayanlar arasında ekonomik olarak aktif (çalışan ve işsiz) kişilerin payı yüzde 69,8 olarak ölçülürken, aynı yaş grubundaki AB vatandaşları için ekonomik aktiflik oranı yüzde 77,3 olarak belirlendi.

Raporda, AB üyesi ülkelerin çoğunda, AB vatandaşlarının ekonomik aktiflik oranının, AB vatandaşı olmayanlardan daha yüksek olduğu gözlendi. Söz konusu oran yalnızca Yunanistan, Slovenya, Slovakya, İtalya, İspanya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'da AB vatandaşı olmayanların lehine gerçekleşti.

AB vatandaşları ve AB vatandaşı olmayanlar arasında ekonomik aktiflik oranındaki en yüksek fark Hollanda’da kaydedildi. Bunu Finlandiya ve Almanya izledi.

-İşsizlik AB vatandaşı olmayanlarda 2 kat daha fazla

Geçen yıl, 20-64 yaş grubundaki AB üyesi olmayan vatandaşlar, AB üyesi vatandaşlara oranla daha fazla işsizlik ve daha düşük istihdam oranıyla karşı karşıya kaldı.

AB'de 2015’te söz konusu yaş grubunu kapsayan AB dışı vatandaşlar arasında istihdam yüzde 56,7 iken, bu oran AB vatandaşları için yüzde 70,6 olarak gerçekleşti. Geçici sözleşmeyle çalışanların payı AB dışı vatandaşlarda yüzde 21,4 iken, AB vatandaşlarında yüzde 12,9 olarak belirlendi.

Bu yaş grubundaki işsizlik ise AB dışı vatandaşlarda yüzde 18,9, AB vatandaşlarında da yüzde 8,7 olarak kaydedildi. Böylece, AB’de AB dışı vatandaşların işsizlik oranı, AB vatandaşlarına kıyasla 2 kattan fazla gerçekleşti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×