ABD'den UNRWA'ya bağış

- ABD UNRWA'nın Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki faaliyetlerini desteklemek için 52 milyon dolar bağışta bulundu

ABD'den UNRWA'ya bağış
30 Haziran 2016 Perşembe 17:53

GAZZE (AA) - Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki faaliyetlerini desteklemek için 52 milyon dolar bağış yaptığı belirtildi.

UNRWA tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, ABD'nin UNRWA'nın Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki faaliyetlerini desteklemek için 52 milyon dolar bağışta bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Bu bağış UNRWA'ya Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde zarar gören Filistinli mültecilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda daha büyük bir özgürlük verecek ve etkinlik sağlayacak." ifadesine yer verildi.

Bu yardımın mültecilerin yardım ihtiyacının hızla arttığı kritik bir dönemde geldiği kaydedilen açıklamada, ABD'nin 2016 yılında Gazze ve Batı Şeria için yaptığı yardımın 95 milyon dolara ulaştığı bilgisi verildi.

Açıklamada ayrıca, UNRWA'nın Filistinli sığınmacıların asgari ihtiyaçlarının karşılanması için 403 milyon dolara ihtiyacı olduğu ifade edildi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Ürdün'de 2,1 milyon, Gazze Şeridi'nde 1,3 milyon, Batı Şeria'da 914 bin, Suriye'de 500 bin, Lübnan'da 447 bin Filistinli mülteci bulunuyor.

UNRWA, donör ülkelerden gelen bağışların, mültecilerin artan ihtiyaçları karşısında yeterli olmadığını belirtiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×