ABD’deki başkanlık yarışı

- ABD Başkanı Obama, Cumhuriyetçi Parti’den aday olması beklenen iş adamı Trump’ı eleştirdi - Obama: “Önemli zaman dilimi içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyorum ve bu ciddi bir iştir. Bu bir eğlence değil. Bu bir reality şov değil, bu ABD başkanlığı için bir yarış”

ABD’deki başkanlık yarışı
06 Mayıs 2016 Cuma 21:55

WASHINGTON (AA) – ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti’den aday olmasına kesin gözüyle bakılan iş adamı Donald Trump’ın adaylığının seçmenler tarafından dikkatlice değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Bu bir reality şov değil, bu ABD başkanlığı için bir yarış” dedi.

ABD ekonomisine ilişkin Beyaz Saray’da açıklamada bulunan Obama, daha sonra gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Obama, Trump’ın, Cumhuriyetçi Parti'deki yarışta tek başına kalmasına yönelik düşüncelerinin sorulması üzerine, ABD başkanlığının ciddi bir iş olduğunu vurguladı. Trump’ın geçmişte yaptığı açıklamaları ciddiye almaları gerektiğini belirten Obama, “Önemli zaman dilimi içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyorum ve bu ciddi bir iştir. Bu bir eğlence değil. Bu bir reality şov değil, bu ABD başkanlığı için bir yarış.” diye konuştu.

Obama, sorumluluk isteyen bu önemli görevde her adayın titizlikle, dikkatlice incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ayrıca Obama, Cumhuriyetçi Partili seçmenlerin yanı sıra yetkililerin de Trump’ın kendileri temsil eden doğru kişi olduğuna karar vermeleri gerektiğini dile getirdi.

ABD'de başkanlık yarışında salı günü Cumhuriyetçilerin Indiana'daki ön seçimlerini kaybeden Teksas Senatörü Ted Cruz ve Ohio Valisi John Kasich yarıştan çekilince iş adamı Donald Trump tek başına kalmıştı.

Seçim kampanyasına başladığı günden beri ırkçı ve hakaret içeren saldırgan sözler söylemekten çekinmeyen Trump, ABD’ye gelen Meksikalıları “tecavüzcü ve suça eğilimli” olarak tanımlamış ve Meksika sınırına duvar öreceğine, duvarın parasını Meksikalılara ödeteceğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Trump'ın, Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanmasına dair çağrısı da dünya genelinde büyük tepki çekmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×