ABD'deki "11 Eylül yasası"na tepkiler

- Kuveyt Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sabah, yasanın gözden geçirilmesi çağrısında bulunuldu

ABD'deki

KUVEYT (AA) - Kuveyt, ABD Kongresinde kabul edilen "11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan" yasanın yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre, Kuveyt Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Abdullah el-Mubarek es-Sabah, ABD Kongresi'nin, ABD Başkanı Barack Obama'nın veto ettiği "11 Eylül yasası" olarak bilinen Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası'nı onaylamasını büyük bir endişeyle takip ettiklerini belirtti.

Bu kararın ciddi sonuçlar doğurabileceğine ve terörle mücadelede uluslararası işbirliğini ve harcanan çabaları olumsuz etkileyeceğine işaret eden Sabah, Kuveyt Bakanlar Kurulunun, ABD'nin söz konusu yasayı gözden geçirmesini temenni ettiğini dile getirdi.

ABD Başkanı Barack Obama yasa tasarısını veto etmiş ancak düzenleme, Senato'da ezici çoğunlukla kabul edilmişti.

ABD kamuoyunda tartışmalara yol açan ve Suudi Arabistan'ı rahatsız eden yasa ile 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin, saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanınmıştı.

Kocasını Pentagon’da düzenlenen saldırıda kaybeden Stephanie DeSimone bu yasaya dayanarak Suudi Arabistan aleyhine dava açan ilk kişi olmuştu.

Suudi Arabistan'a karşı 2001 yılındaki terör saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan sunan yasa, yabancı devletlerin Amerikan mahkemelerindeki dokunulmazlığını kaldırıyor.

Terörle ilişkilendirilen ülkelerle sınırlı kalmayan yasa, ABD içinde veya dışında bir Amerikan vatandaşına karşı yabancı bir devletin memuru tarafından "haksız fiil işlenmesi" durumunda bu ülkeye dava açılabilmesine imkan veriyor.

ABD yönetimi, başka ülkelerin de ABD’ye aynı şekilde davranabilmesine olanak tanıdığı için yasaya karşı çıkıyor.

Kamuoyunda "11 Eylül yasası" olarak bilinen düzenleme, Obama’nın başkanlığı döneminde veto yetkisini aşan ilk yasa olmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×