ABD'deki "11 Eylül yasası"na tepkiler

- İİT: "Bu yasa uluslararası ilişkilerde yüzyıllardır uygulanan ve uluslararası hukukta da bulunan 'egemen devletlerin korunması' ilkesini ihlal etmektedir"

ABD'deki
03 Ekim 2016 Pazartesi 17:20

CİDDE (AA) - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasa tasarısının kabul edilmesinden derin endişe duyduğunu bildirdi.

İİT tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yasa tasarısından derin endişe duyulduğu ifade edilerek, "Bu yasa uluslararası ilişkilerde yüzyıllardır uygulanan ve uluslararası hukukta da bulunan 'egemen devletlerin korunması' ilkesini ihlal etmektedir." denildi.

Açıklamada, uluslararası toplumun bu yasaya yönelik tepkisinin yüzyıllardır uygulanan söz konusu ilkeye bağlı kalınmamasından kaynaklandığı belirtilirken egemen bir ülkenin başka bir ülkeye kendi yargı erkini dayatamayacağı ifade edildi. Keyfi kriterlerin siyasi ve ekonomik baskı aracı olarak kullanılamayacağı, aksi taktirde bunun ülkelerin bağımsızlığı ve uluslararası ilişkilerde yer etmiş ilkelerin ihlali olacağı vurgulandı.

"Tek taraflı bir yasa ne yazık ki uluslararası ilişkilerde kaosun kapısını açtı. Böyle bir yasa uluslararası hukuku etkiler ve egemenliğini sarsar." denilerek, bu yasanın diğer ülkelerin de kendi haklarını savunmak için benzer kanunlar çıkarmasına yol açabileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, bölgesel ve uluslararası barış ile terörle mücadele için sarf edilen çabaların olumsuz etkilenmemesi için ABD yasama erkinin, söz konusu kanunu yeniden gözden geçirmesi temennisine yer verildi.

ABD Başkanı Barack Obama yasa tasarısını veto etmiş ancak yasa tasarısı Senatoda ezici çoğunlukla kabul edilmişti.

ABD kamuoyunda tartışmalara yol açan ve Suudi Arabistan'ı derinden rahatsız eden yasa tasarısı, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin, saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanımıştı.

Kocasını Pentagon’da düzenlenen saldırıda kaybeden Stephanie DeSimone bu yasaya dayanarak Suudi Arabistan aleyhine dava açan ilk kişi olmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×