ABD'de Trump dönemi

- İran Cumhurbaşkanı Ruhani: - "ABD'deki seçim sonuçlarının İran'ın politikalarına hiçbir etkisi bulunmuyor"

ABD'de Trump dönemi

İSTANBUL (AA) - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "ABD'deki seçim sonuçlarının İran'ın politikalarına hiçbir etkisi bulunmuyor." dedi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'daki Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, ABD başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın kazanmasına ilişkin "ABD seçimlerinin İran'ın politikalarına hiçbir etkisi bulunmuyor." ifadesini kullandı.

Trump'ın seçim kampanyası boyunca başkan seçilmesi halinde nükleer anlaşmayı feshedeceğine yönelik söylemlerine işaret eden Ruhani, nükleer anlaşmanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı olduğunu ve bir hükümetin kendi başına alacağı kararla değiştirilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanmasına ilişkin, "Herkes Amerikan başkanı olabilir. Önemli olan bölgemizin ve dünyanın gerçeklerini doğru bir şekilde anlamak ve ona uygun gerçekçi yaklaşımlarda bulunmak." dedi.

Zarif, ABD'nin nükleer anlaşmayı kabul eden ülkelerden biri olarak anlaşmayı uygulamaya devam etmesi gerektiğini de söyledi.

İran ile BMGK'nın 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (P5+1) arasında 14 Temmuz'da Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer anlaşmaya varılmıştı. 20 Temmuz'da BMGK tarafından da onaylanan anlaşma,16 Ocak'ta Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) İran'ın anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onaylamasıyla yürürlüğe girmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×