ABD'de geçici bütçe tasarısı Kongre'den geçti

- Temsilciler Meclisi, federal hükümetin "kapanmasını" 9 Aralık gecesine kadar erteleyecek geçici bütçe tasarısını 85'e karşı 342 oyla kabul etti - Senatodan da geçen bütçe tasarısı yasalaşmak üzere ABD Başkanı Obama'nın imzasına sunulacak

ABD'de geçici bütçe tasarısı Kongre'den geçti
29 Eylül 2016 Perşembe 06:37

WASHINGTON (AA) - ABD'de federal kurumların 9 Aralık'a kadar açık kalmasını sağlayacak geçici bütçe tasarısı Kongre'den geçti.

ABD Temsilciler Meclisi, federal hükümetin finansman yetersizliği nedeniyle "kapanmasını" 9 Aralık gecesine kadar erteleyecek geçici bütçe tasarısını 85'e karşı 342 oyla kabul etti.

Kongre'nin diğer kanadı olan ABD Senatosundan geçen bütçe tasarısı, son olarak ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına sunulacak.

Beyaz Saray'dan gün içinde yapılan yazılı açıklamada, Obama'nın Zika virüsüyle mücadeleye 1,1 milyar dolar fınansman sağlanmasını öngören tasarıyı desteklediği bildirilmişti.

Obama'nın imzasıyla yasalaşacak geçici bütçe ile federal kurumların faaliyetlerini 9 Aralık'a kadar sürdürmesi garantilenecek. Buna karşın hükümetin kapanma tehlikesinin ortadan tamamen kalkması için Kongre'nin bu tarihe kadar 2017 bütçesi üzerinde anlaşması gerekiyor.

Yeni başkanın 8 Kasım'da yapılacak seçimlerde belirlenmesinin ardından başlayacak bütçe pazarlıklarının çetin geçmesi bekleniyor.

Federal mali yılın 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona erdiği ABD'de hemen her sene yaşanan bütçe krizleri, hükümetin en son 2013'te olmak üzere toplamda 12 kez kapanmasına neden olmuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×