ABD'de başkanlık yarışı

- Önceki gün Demokrat Parti'nin kurultayından başkan adayı olarak çıkabilmek için gerekli delege sayısına ulaşan Clinton, 3 eyalette rakibi Sanders'ı geride bıraktı, California'da da yarışı önde götürüyor - Montana ve Kuzey Dakota'da sandıktan galip çıkan Sanders, "mücadeleye devam edeceğini" açıkladı - Cumhuriyetçilerde ise rakipsiz konumdaki Trump, California da dahil 5 eyaletteki ön seçimleri kazandı - ABD Başkanı Obama, Clinton ile Sanders'ı telefonla arayarak tebrik etti

ABD'de başkanlık yarışı

WASHINGTON (AA) - ABD'de başkanlık ön seçimlerinde Demokrat Parti'nin başkan aday adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 3 eyalette rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders'ı geride bıraktı, yüksek delege sayısına sahip California'da da yarışı önde götürüyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimleri için ön seçim sürecinde sona gelinirken Demokratların California, New Jersey, Kuzey Dakota, Güney Dakota, New Mexico ve Montana'daki ön seçimlerinde Clinton, resmi olmayan sonuçlara göre New Jersey'de yüzde 63, New Mexico'da yüzde 51,5 ve Güney Dakota'da yüzde 51 oy oranı ile bu eyaletleri kazandı. Bu sonuçlarla Clinton, bu eyaletlerden sırasıyla 73, 17 ve 10 delege çıkardı.

Temmuzda yapılacak kurultaydan partinin başkan adayı olarak çıkabilmek için gereken 2 bin 383 delegeye önceki gün ulaşan Clinton, yüksek delege sayısı nedeniyle sonucu merakla beklenen California'daki yarışı da önde götürüyor. Clinton eyalette şu anda oyların yüzde 57'sini, Sanders ise yüzde 42'sini almış durumda.

Buna karşın Sanders, Montana'da yüzde 50,5, Kuzey Dakota'da ise yüzde 64 ile ön seçimleri kazandı. Sanders, Montana'dan 10, Kuzey Dakota'dan 13 delege çıkardı.

Sanders, ön seçim sonuçlarının ardından "mücadeleye devam edeceğini" açıkladı.

- Obama'dan Clinton ve Sanders'a tebrik telefonu

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın Clinton ve Sanders'ı telefonla arayarak, partiye kattıkları enerjiden ve kampanya süresince gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik ettiği kaydedildi.

Obama'nın, başkanlık adaylığı için kurultayda gereken delege sayısına ulaşması nedeniyle Clinton'ı tebrik ettiği belirtilen açıklamada, Clinton'ın "tarihi kampanyasının" milyonlarca Amerikalıya ilham kaynağı olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Sanders'ın talebi üzerine Obama ve Sanders'ın perşembe günü Beyaz Saray'da görüşme yapacağı bildirildi.

- Rakipsiz Trump, ön seçimleri kazandı

4 Mayıs'ta Teksas Senatörü Ted Cruz ve Ohio Valisi John Kasich'in yarıştan çekilmesiyle rakipsiz kalan ve 26 Mayıs'ta da Cumhuriyetçi Parti'nin kurultayında başkan adayı olarak çıkabilmek için gereken bin 237 delege sayısına ulaşan emlak milyarderi Donald Trump partisinin California, Montana, New Jersey, New Mexico ve Güney Dakota'daki ön seçimlerini kazandı.

Demokratlarda ve Cumhuriyetçilerde başkan adayları temmuz ayında yapılacak parti kurultaylarında belli olacak. Demokrat Parti'nin kurultayı 25-28 Temmuz tarihleri arasında Philadelphia'da, Cumhuriyetçi Parti'nin kurultayı ise 18-21 Temmuz tarihleri arasında Cleveland kentinde gerçekleştirilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×