ABD'de "Başarısız Darbenin Türk Ekonomisine Etkisi" paneli

- Washington'da düzenlenen panele katılan konuşmacılar, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin negatif etkilerinin Türk ekonomisinin güçlü yapısı sayesinde bertaraf edilmeye başladığını vurguladı - Konuşmacılar, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin "yanlış bir karar" olduğu fikrinde birleşti

ABD'de
02 Ekim 2016 Pazar 00:22

WASHINGTON (AA) - ABD'nin başkenti Washington'da, BAU International University tarafından düzenlenen "Başarısız Darbenin Türk Ekonomisine Etkisi" paneline katılan konuşmacılar, 15 Temmuz darbe girişiminin negatif etkilerinin Türk ekonomisinin güçlü yapısı sayesinde bertaraf edilmeye başladığını vurguladı.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının Washington DC'deki üniversitesi BAU International University tarafından düzenlenen panele, Bahçeşehir Kolejleri İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, Gayem Grup Yönetici Ortağı Eral Osmanlar ve Bestimage Group CEO'su Serdar Şenel konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise Global Politikalar Enstitüsü (GPI) Başkanı Paolo von Schirach yaptı.

Çok ciddi bir darbe girişiminin Türk halkının basireti sayesinde atlatıldığını anlatan Hüseyin Yücel, gelişmekte olan bir Türkiye'nin büyümeye devam edeceğine işaret etti. Türkiye'nin hala büyük bir yatırım potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Yücel, darbe girişiminin negatif etkilerinin sebep olduğu yaranın hızla sarıldığını kaydetti.

15 Temmuz'un Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verdiğini anlatan Yücel, iki ülke arasındaki iletişim kanallarının her zamankinden daha fazla açık olmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

- "Moody's'in kararı yanlış"

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesini eleştiren Yücel, "Türkiye ile ilgili pozitif bir açıklama yaptıktan sadece 3 gün sonra bu ülkenin kredi notunu düşürmek, birbiriyle çelişkili durumlardır. Sadece bu bile kredi derecelendirme kuruluşlarının güvenirliğini sorgulamaya sebeptir." dedi.

Son 15 yıldır savunmadan daha fazla eğitime yatırım yapan bir Türkiye tablosunun bulunduğunu belirten Yücel, bunun Türkiye'nin geleceğinin garantisi olduğunu vurguladı.

- İki ülke arasındaki diyalog ihtiyacı

ABD'nin 15 Temmuz gecesi yaşananları yeterince doğru ve iyi bir şekilde anlamadığını kaydeden Serdar Şenel ise iki ülke arasındaki diyalog ve birbirini anlama ihtiyacının had safhada olduğuna dikkat çekti.

Türk-Amerikan ilişkilerinin gerildiğini kaydeden Şenel, iki ülke kamuoyunun daha doğrudan ve yakın iletişim kanallarına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

- Suriye'deki katliamlar "film gibi" izleniyor

Suriye'deki gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde ise Şenel, "15 Temmuz'da Türkiye'de insanlar öldü. Suriye'de 5 yıldır yüzbinlerce insan katledildi. Tüm bunlara rağmen maalesef tüm dünya bu ölümleri adeta film seyreder gibi seyretti. Bu büyük bir utançtır." şeklinde konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi gecesini detaylı bir şekilde anlatan Eral Osmanlar ise bu yaşananların tüm dünyaya en iyi şekilde aktarılması için gayret göstermeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×