ABD Kongresi’ndeki oturma eylemi sona erdi

- Demokrat milletvekillerinin bireysel silahsızlanma konusunda adım atılması için başlattıkları Temsilciler Meclisi genel kurulundaki eylem yaklaşık 26 saat sürdü

ABD Kongresi’ndeki oturma eylemi sona erdi
23 Haziran 2016 Perşembe 22:21

WASHINGTON (AA) – ABD Kongresi’nde bireysel silahlanmayı sınırlayacak yasal düzenlemenin oylamama taşınmaması üzerine oturma eylemi başlatan Demokrat milletvekilleri eylemlerini sonlandırdı.

Demokratların, ABD’de 1960 yılların önemli insan hakları savunucuları arasında yer alan Georgia milletvekili John Lewis öncülüğünde dün Temsilciler Meclisi genel kurulunda başlattığı oturma eylemi yaklaşık 26 saat sürdü.

Lewis, eylemlerini bitirmelerinin ardından yaptığı açıklamada, oturma eylemiyle Amerikalıların haklarını savunduklarını belirterek, “Bu bir günde, bir haftada, bir ayda, bir yılda sona erecek bir mücadele değil.” ifadesini kullandı.

Demokrat milletvekili, bireysel silahlanmaya karşı iki yasa tasarısının Temsilciler Meclisi’nde tartışmaya açılmasına yönelik taleplerinin ise Cumhuriyetçiler tarafından kabul edilip edilmediğine dair bir açıklamada bulunmadı.

Lewis, silahların kontrolünün sağlanmasını savunanların en sonunda kazanacaklarını ifade etti.

Milletvekillerinin eylemi sırasında Kongre oturumlarını yayınlayan kar amacı gütmeyen C-SPAN televizyonun yayınları kesilmişti. Milletvekilleri eylemlerini Priscope üzerinden kamuoyuna ulaştırırken, Cumhuriyetçiler, Demokratları “şov yapmakla” suçlamıştı.

Florida'nın Orlando kentinde 12 Haziran sabaha karşı çoğunlukla eşcinsellerin gittiği bir gece kulübünde düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişi ölmüş, 53 kişi yaralanmıştı. Amerikan tarihinde en çok kişinin öldüğü silahlı saldırıyı düzenleyen Omar Mateen, polisle girdiği çatışmada öldürülmüştü.

Orlando saldırısının ardından silah edinmenin sınırlandırılması tartışmaları ülkede yeniden alevlenmiş, Senato’daki Demokratlar, silah satın almanın zorlaştırılması için yasal düzenleme yapılması talebiyle önceki günlerde yaklaşık 15 saat süren kürsü işgal eylemi yapmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×