ABD Kongre üyeleri Paralel Yapı'nın Türkiye gezilerine artık katılmıyor

- ABD Kongre üyelerinin ve danışmanlarının Paralel Yapı'nın finanse ettiği Türkiye gezilerine bir yıldır katılmadığı bildirildi - "Özel finansmanlı" gezilerin durmasına rağmen resmi ziyaretlerin sürdüğü belirtildi

ABD Kongre üyeleri Paralel Yapı'nın Türkiye gezilerine artık katılmıyor
22 Haziran 2016 Çarşamba 22:45

WASHINGTON (AA) - ABD Temsilciler Meclisi Etik Komitesi'nin geçen yıl başlattığı soruşturmanın ardından ABD Kongre üyelerinin ve danışmanlarının Paralel Yapı'nın finanse ettiği Türkiye gezilerine katılmadığı bildirildi.

ABD'de yayımlanan USA Today gazetesinde yer alan makaleye göre, ABD Kongre üyeleri ve danışmanları, Temsilciler Meclisi Etik Komitesi'nin başlattığı soruşturmanın ardından "özel fonlarla" karşılanan Türkiye seyahatlerine gitmeyi bıraktı.

Temsilciler Meclisi Katipliği kayıtları, önceki yıllarda sayıları yüzleri bulan "özel finansmanlı" Türkiye ziyaretlerinin son bir yıldır, geçen yıl ağustos ayındaki tek istisna dışında, tamamen sona erdiğini gösterdi.

Aynı kayıtlara göre "özel finansmanla" Türkiye'ye yapılan seyahatlerin sayısı 2011-2012 yıllarında 100'ün üzerindeyken bu sayı 2015 yılında 46 oldu ve bunların sadece biri mayıs ayından sonra yapıldı.

Konuyla ilgili, AA muhabirine açıklama yapan ABD Temsilciler Meclisi Etik Komitesi’nden bir yetkili, komitenin Meclis üyelerine bu konuda herhangi bir çağrı yapmadığını belirterek, “Bu gezilere katılmama kararı tamamen vekillerin kendi istekleriyle oluşmuş bir durum” ifadesini kullandı.

"Özel finansmanlı" Türkiye seyahatlerinin durmuş olmasına karşın resmi finansmanlı gezilerin sayısında ciddi bir değişim görülmedi.

- Resmi ziyaretler devam ediyor

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Basın Müşaviri Fatih Öke, Paralel Yapı'nın Türkiye seyahatleriyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kongre üyelerinin özel seyahatlerinde bir düşüş olabilir ancak Silahlı Kuvvetler ve İstihbarat Komitesi gibi Kongre komitelerinin seyahatlerinin son iki yılda arttığını hissediyoruz" dedi.

Öke, bu ziyaretlerin çoğunda Kongre üyelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dahil olmak üzere Türk yetkililerle bir araya geldiklerini kaydetti.

ABD Kongresi üyelerinin 2013 yılında Azerbaycan'da düzenlenen bir konferansa ve Türkiye'ye düzenlenen birçok geziye Paralel Yapı'nın organizasyonuyla götürülmesine ilişkin usulsüzlükler Kongre'nin raporunda yer almıştı.

Kongre Etik Ofisi Yönetim Kurulu tarafından onaylanan ve ABD Temsilciler Meclisi'nin Etik Komitesi'ne sunulan rapor, 10 milletvekili ile Temsilciler Meclisi'nde çalışan 32 kişinin Paralel Yapı'nın organizasyonuyla gittiği seyahatin düzenlenmesindeki usulsüzlükleri, verilen binlerce dolarlık hediyeleri ve yüzbinlerce dolarlık yol masraflarını ortaya koymuştu.

Raporda, Paralel Yapı ile bağlantılı Batı Amerika Türki Konseyi (WATC), Orta Atlantik Türki Dernekleri Federasyonu (MAFTAA) ve Orta Batı Türki Amerikan Federasyonu (TAFM) adlı kuruluşlar da Kongre üyelerini daha önce defalarca Türkiye’ye götürdüğü ve seyahatlerini ABD resmi kayıtlarında bulunmayan BAKIAD üzerinden ödediği aktarılmıştı.

Söz konusu seyahatlere ne kadar ödediği bilinmeyen BAKIAD’ın Türk vatandaşlarından topladığı bağışlarla faaliyetlerini yürüttüğü belirtilen raporda, derneğin ayrıca Kongre üyeleri gibi önemli kişileri getirdiklerinden dolayı otel ve restoranlardan komisyon aldıklarına yer verilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×