ABD ile IKBY arasında askeri protokol

- ABD Savunma Bakanlığı ile IKBY İçişleri Bakanlığı arasında Musul'un DAEŞ'ten kurtarılmasına ilişkin daha kapsamlı iş birliğini öngören askeri protokol imzalandı

ABD ile IKBY arasında askeri protokol
12 Temmuz 2016 Salı 14:25

ERBİL (AA) - ABD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) terör örgütü DAEŞ'in Musul'dan çıkarılmasına ilişkin birlikte daha kapsamlı hareket etmesini öngören askeri protokol imzalandı.

Anlaşmaya varılan protokol dolayısıyla Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda imza töreni düzenlendi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin de katıldığı törende söz konusu askeri protokolü ABD adına Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Ellisa Slotkin ve IKBY adına İçişleri Bakanı Kerim Sincari imzaladı.

Törenden sonra basına açıklama yapan IKBY Başkanlık Sözcüsü Ümit Sabah, "Bugün çok önemli bir toplantı yapıldı. Toplantının ana gündem maddesi, özellikle terörle mücadele konusunda (ABD öncülüğündeki) uluslararası koalisyon güçleri ve Kürdistan Bölgesi arasındaki ortak strateji ve iş birliğiydi." dedi.

ABD ve IKBY yetkilileri tarafından imzalanan protokolün yaklaşık iki yıldır Peşmerge ve koalisyon güçleri arasındaki dayanışmanın ürünü olduğunu söyleyen Sabah, "Kürdistan Başkanı (Mesut Barzani) ve ABD Savunma Bakanı (Ashton Carter) arasında Aralık 2015'te önemli bir toplantı gerçekleşmişti. Bu toplantıda ikili iş birliğinin gelecekte daha da güçlendirilmesi için protokol sürecinin hazırlanmasına karar verilmişti. Bu anlaşma DAEŞ ile mücadele eden tarafların özellikle Musul'u kurtarma operasyonunda nasıl daha kapsamlı ortak hareket edeceklerine dair maddeler içeriyor." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×