ABD Dışişleri Bakanı Kerry:

- “(Gülen’in iadesi) Delile ihtiyacımız var. Bizim hukuk sistemimizde, standartlarımızda, bir suçlunun iadesinde bir dizi sıkı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunları herkes biliyor”

ABD Dışişleri Bakanı Kerry:

WASHINGTON (AA) – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili olarak Türkiye’nin kanıt sunması gerektiği söyledi.

Kerry, başkent Washington’da, DAEŞ ile mücadele eden Irak’a destek olunması için düzenlenen bağışçılar konferansına ev sahipliği yaptı. Konferansa Kanada, Almanya, Hollanda, Japonya ve Kuveyt dışişleri bakanları katıldı.

Konferansın ardından düzenlenen basın toplantısında Kerry, gazetecilerin FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine ilişkin soruları yanıtladı.

Kerry, bir soru üzerine, Türkiye’nin Gülen’in iadesine ilişkin gönderdiği dokümanları henüz görmediğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 36 saat içerisinde 4 kez görüşme yaptığını hatırlatan Kerry, muhatabına “Bize iddia göndermeyin, kanıt gönderin, karar verebilmemiz için delile ihtiyacımız var” dediğini anlattı.

Kerry, ABD’nin hukuk sistemi ve standartlarına göre bir suçlunun iadesinin kanıt gerektirdiğinin altını çizdi. Kerry, şunları söyledi:

“Türkiye’deki dostlarımıza, müttefiklerimize mütemadiyen söyledik. Delile ihtiyacımız var. Bizim hukuk sistemimizde, standartlarımızda, bir suçlunun iadesinde bir dizi sıkı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunları herkes biliyor.”

- "Gülen'le temas uygunsuz olur"

Bir soru üzerine Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığından hiçbir kimsenin Gülen ile temasta olmadığını ifade etti.

Bunun uygunsuz olacağını dile getiren Kerry, “Dışişleri Bakanlığından birinin onunla temasta olması için bir neden yok, bu şartlar altında da olmamalı. Başka bir hükümetin talebiyle başlatılan bir yasal prosedür varsa, bu Adalet Bakanlığına gider ve sistemimizce uygun bir şekilde ele alınır. O zamana kadar da bu uygunsuz olur.” diye konuştu.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×