ABD Başkanı Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk'un Irak ziyareti

- IKBY Başkanı Barzani, ABD Başkanı Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk ve beraberindeki heyeti Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda kabul etti

ABD Başkanı Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk'un Irak ziyareti

ERBİL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk ve beraberindeki heyeti Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda kabul ettiği bildirildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, tarafların görüşme sırasında terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonunu ele aldıkları belirtildi.

Terör örgütü DAEŞ ile mücadele çerçevesinde Iraklı güvenlik güçleri ve Peşmergelere yardımlarından dolayı Irak ve IKBY halkı adına ABD'ye teşekkür eden Barzani, cephelerde elde edilen askeri kazanımların, ABD ordusu ve uluslararası koalisyon güçlerinin yardımları sayesinde garanti altına alındığını kaydetti.

Musul'u kurtarma operasyonuna da değinen Barzani, Musul'daki tüm unsurların katılımıyla yeni bir hayatın kurulması, Ezidi, Hristiyan gibi etnik ve dini azınlıkların başka felaketlere uğramaması için DAEŞ sonrası kentin geleceğine ilişkin detaylı ve net bir anlaşma yapılmasının gerekliğine işaret etti.

Barzani, terör örgütü DAEŞ tarafından Musul ilinde Ezidi ve Hristiyanlara karşı yapılan saldırının da hiçbir zaman unutulmayacağını vurguladı.

Öte yandan, Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk ise ülkesinin Musul'u kurtarma operasyonuna ilişkin ortaya koyduğu siyaset hakkında Barzani'ye bilgi vererek, kentin geri alınması için hazırlanan askeri planın yanı sıra insani ve siyasi planın üzerinde de yoğunlaşılması gerektiğini belirtti.

Aynı zamanda McGurk'un, görüşmede ABD Başkanı Obama'nın terör örgütü DAEŞ'in ortadan kaldırılmasına ilişkin görüşlerini de ifade ettiği aktarıldı.

Söz konusu toplantıya Barzani ve McGurk'un yanı sıra Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Feyyaz, ABD Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones'ın da katıldığı kaydedildi.

McGurk ve beraberindeki heyet, Iraklı yetkililerle görüşmek üzere çarşamba günü başkent Bağdat'a gelmişti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×