ABD Başkanı Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk:

- "Bu süreçte önemli olan Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonudur. Elbette kurtarma operasyonuna sadece askeri açıdan bakılması doğru değil. DAEŞ sonrası Musul ve oranın ekonomisinin de göz önünde bulundurulması lazım" - "Irak'ta meydana gelen siyasi gelişmeler, terör örgütü DAEŞ'in ortadan kaldırılması sürecini etkiliyor" - "Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi, direkt olarak Suriye'nin iç durumuna etki yapacaktır"

ABD Başkanı Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk:
12 Ağustos 2016 Cuma 00:32

BAĞDAT (AA) - ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk, terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonuna sadece askeri açıdan bakılmaması gerektiğini belirterek, "DAEŞ sonrası Musul ve oranın ekonomisinin de göz önünde bulundurulması lazım." dedi.

McGurk, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile bir araya geldikten sonra başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DAEŞ ile mücadele ve bu konuda ABD'nın Irak'a desteklerine değindi.

Irak'taki askeri ve siyasi gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildiren McGurk, "Bu süreçte önemli olan Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonudur. Elbette kurtarma operasyonuna sadece askeri açıdan bakılması doğru değildir. DAEŞ sonrası Musul ve oranın ekonomisinin de göz önünde bulundurulması lazım." diye konuştu.

- "Operasyona katılacak güçlere Iraklı yetkililer karar vermeli"

Irak'ın egemenliğinin çok önemli olduğunu dile getiren McGurk, "ABD olarak bunun çok iyi bir şekilde korunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden Iraklı yetkililer, söz konusu operasyona hangi güçlerin katılacağına kendileri karar vermelidir. Bu süreçte asıl önemli olan DAEŞ sonrası Musul'da güvenlik ve istikrarın istenip istenilmemesidir." ifadelerini kullandı.

McGurk, "Irak'ta meydana gelen siyasi gelişmeler, terör örgütü DAEŞ'in ortadan kaldırılması sürecini etkiliyor. Hepimiz bu hakikatin farkındayız ancak ABD olarak terör örgütü DAEŞ'in ortadan kaldırılması için askeri operasyonların devam etmesi taraftarıyız." dedi.

Irak ordusunun birkaç cephede ilerleme kaydettiğini anlatan McGurk, "Son iki ay içinde Musul'un güneyinde birkaç koldan ilerleme kaydettiklerini söyleyebiliriz. Irak ordusunun DAEŞ'e karşı büyük zaferler elde etmesi için uluslararası koalisyon güçleri olarak havadan terör hedeflerini vurmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

- Irak'a mali yardım

"Petrol fiyatlarındaki ciddi düşüşten dolayı Irak'ın büyük bir ekonomik krizin içine girdiğinin farkındayız." diyen McGurk, şunları kaydetti:

"Ancak ABD, mali yardımda Irak'a destek çıkmaya devam edecektir. Bildiğiniz üzere John Kerry (ABD Dışişleri Bakanı), bazı ülke temsilcileriyle yaptığı toplantıda, Irak için iyi bir mali destek toplamayı başardı. Bunun yanında son birkaç yılda Irak'a milyon dolarlık yardımlarda bulunduk. Irak'ın ekonomisine mali desteğin sunulması, ABD'nin önemli bir stratejisidir."

- Türkiye-Rusya ilişkileri

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesine değinen McGurk, "Bize göre Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi, direkt olarak Suriye'nin iç durumuna etki yapacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

İki ülkeyi girişimlerinden dolayı tebrik eden McGurk, ancak Rusya'nın uluslararası yasalar ve Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararlarına bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Suriye'nin durumunun tüm Orta Doğu'yu etkilediğine dikkati çeken McGurk, bu nedenle Rus yetkililerin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk, dün Irak hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere başkent Bağdat'ta gelmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×