ABD askerlerine yönelik "çuval" eylemine ilişkin davada karar

- Fatih'te iki ABD askerinin başına çuval geçirdikleri iddiasıyla TGB üyesi 13 sanığın yargılandığı davada, 5 sanık "hafif nitelikte kasten yaralama" suçundan ayrı ayrı 4 bin lira para cezasına çarptırıldı -TGB Genel Başkanı Cengiz: -"Irak’a, Afganistan'a silahlı kuvvetlerini süren Amerika Birleşik Devletlerinin işlediği suçlara karşı her yerde cevap vereceğiz"

ABD askerlerine yönelik
06 Mayıs 2016 Cuma 14:55

İSTANBUL (AA) - Fatih'te iki ABD askerinin başına çuval geçirdikleri iddiasıyla Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 13 sanığın yargılandığı davada 5 sanığa, "hafif nitelikte kasten yaralama" suçundan ayrı ayrı 4 bin lira para cezası verildi.

İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar Çağdaş Cengiz, Uğurcan Yardımoğlu, Orkun Yıldız, Erkan Büyük, Ersoy İrşi, İbrahim Okan Özkan, Elif İlhamoğlu ile tüm sanıkların avukatı Tayfun Taşlıoğlu katıldı. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, ABD askerleri Mark Antony Craddock ve Henry Francisco Navarro'yu avukat Abdullah Kaya temsil etti.

Avukat Kaya, olayda müvekkillerine karşı "hafif nitelikte kasten yaralama" suçunu işlediğini savunarak sanıkların cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme, sanıklardan Mahir Ege Şimşek, Erkan Büyük, Ramazan Erkin Öncan, Ersoy İrşi ve Basri Erol Kızıldenizli'ye "hafif nitelikte kasten yaralama" suçundan ayrı ayrı 4 bin lira adli para cezası verdi.


- Adliye önünde açıklama

Duruşma sonrasında adliye önünde toplanan TGB üyesi bir grup "Çuvalı geçirdik denize de dökeriz" yazılı pankart açarak sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, bugünkü duruşmada son savunmalarını yaptıklarını belirterek, "Bizim kimlik beyanımız sayılarla, harflerle, numaralarla belirlenmedi. Biz tam bağımsız Türkiye davasını yürüten Atatürkçü, vatansever ve devrimcilerin temsilcileriyiz. Irak’a, Afganistan'a silahlı kuvvetlerini süren Amerika Birleşik Devletlerinin işlediği suçlara karşı her yerde cevap vereceğiz." dedi.

Yargılandıkları davada 7 kişinin beraat ettiğini, 5 arkadaşlarının da ceza aldığını dile getiren Cengiz, "Dünyaya, insanlığa, vatanımıza ve memleketimize, Mehmetçiğimize karşı sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk duygusuyla her zaman ve her yerde kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

Grup, açıklamanın ardından sloganlar atarak olaysız dağıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×