AB Liderler Zirvesi

- Almanya Başbakanı Merkel: "Şimdi ilk kez bir üye ayrılmak istiyor. Bu çok ciddi bir durum. Biz 27 ülke olarak bu durumun üstesinden geleceğimize inanıyorum"

AB Liderler Zirvesi

BRÜKSEL (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının çok ciddi bir durum olduğunu söyledi.

Merkel, AB Liderler Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, AB'nin halka refah ve güvenlik getirmesi, istihdam sağlaması ve rekabet edebilirliğini artırması gerektiğini ifade ederek, AB Liderler Zirvesi'nde katılımcıların, var olan araçları daha hızlı ve kararlı bir şekilde kullanılmasını istediğini belirtti.

Bu konularda tüm önlemlerin alınacağını vurgulayan Angela Merkel, "(AB Liderler Zirvesi'ndeki) Tartışmadaki eğilim, açık bir şekilde sözleşmelerin değişmemesi yönündeydi." ifadesini kullandı.

Bürokrasiyi azaltarak hedeflere odaklanmak gerektiğini belirten Merkel, söz konusu konuların görüşülmesine eylül ayında yapılacak toplantıda devam edileceğini kaydetti.

Almanya Başbakanı Merkel, Lizbon Antlaşması'nı olumlu bulduğunu, bir çok alanda da esneklik olanağını verdiğini ifade ederek, iyi bir temel oluşturan bu sözleşmelerin değiştirilmesine yönelik tartışmalara başlamanın yanlış olacağını kaydetti.

Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin bir soru üzerine, şimdiye kadar diğer krizleri 28 ülke olarak çözdüklerini belirterek, "Şimdi ilk kez bir üye ayrılmak istiyor. Bu çok ciddi bir durum. Biz 27 ülke olarak bu durumun üstesinden geleceğimize inanıyorum." dedi.

Ancak, ilk önce İngiltere'nin Avrupa Antlaşması'nın 50'nci maddesine göre "ayrılma" başvurusu yapması gerektiğini yineleyen Angela Merkel, "Bu yeni ve ciddi durumda adımların teker teker atılması gerektiğinin dikkatten kaçırılmamasını tavsiye ediyorum. Ayrılma başvurusu masamda olmadan, derinlemesine bir tartışmaya girmem." şeklinde konuştu.

Merkel, İngiltere'nin birlikten ayrılmasına ilişkin müzakereleri AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun birlikte götüreceğini, ancak tecrübe ve birikimlerinden dolayı AB Komisyonu'nun merkezi rol oynayacağını kaydetti.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasının Almanya'ya etkisinin ne olacağına ilişkin soruya da Merkel, "Bu tür şeylerin nasıl etki yapacağını bugün ölçemeyiz." cevabını verdi.

Angela Merkel, İngiltere ile ilgili ilişkilerin, bu ülkenin bundan sonra kendisini nasıl tanımlayacağına bağlı olduğunu da kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×