AB Liderler Zirvesi

- İtalya Başbakanı Renzi: - "İstanbul için büyük acı duyuyorum" - "27 üye olarak toplanmak şok oldu" - Bulgaristan Başbakanı Borisov: - "Türkiye’deki saldırı aslında tüm bölgeye ve turizme karşı bir saldırıdır. İnşallah politikacılar artık savaşla barış yapılamayacağını anlarlar"

AB Liderler Zirvesi

BRÜKSEL (AA) – İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İstanbul’da dün meydana gelen terör saldırısının insanlığa karşı olduğunu ve bundan "büyük acı duyduğunu" söyledi.

İngiltere'nin referandumla Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı vermesinin ardından Brüksel’de dün başlayan ve bugün de devam eden AB Konseyi toplantısına katılan Renzi, İngiltere olmadan 27 üye ile yapılan ilk AB Konseyi toplantısının ardından gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Konseyin çalışmalarının ilk günü olan dün akşam toplantı sırasında İstanbul’dan gelen haberden derinden etkilendiklerini aktaran İtalya Başbakanı Renzi, "İstanbul için büyük acı duyuyorum. Saldırının dinamikleri aydınlatılmalı. İstanbul’daki saldırı insanlığa karşı yapılmış bir başka saldırıdır. DAEŞ ile güçlü bir mücadele için Avrupa içinde birlik olmak gerekiyor." diye konuştu.

Renzi, 41 kişinin yaşamını yitirdiği İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırının özellikle görüntülerinin kendisini etkilediğini de dile getirdi.

- Brexit

İngiltere’nin geçen perşembe yapılan AB’den ayrılma kararıyla (Brexit) sonuçlanan referandumun ardından bugünkü konseyde ilk kez 27 üye ülkenin bulunmasını da değerlendiren Renzi, "27 üye olarak toplanmak şok oldu. İlk kez bir eksikle toplandık." dedi.

İtalyan Başbakanı Renzi, Brexit sonrasında AB’nin hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyeceğini, olanları küçümseyemeyeceğini söyledi.

Ekonomik ve mali hususlarda da değerlendirme yapan Matteo Renzi, ülkesinin mevcut borçlarını azaltma konusunda üye ülkeler arasında daha iyi bir noktada olduğunu belirtti.

Renzi, Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sığınmacı krizinin Akdeniz ayağındaki göçmen gelişlerini önlemek üzere ülkesinin geliştirdiği ve "Migration Compact" adını verdikleri girişimin, bu konsey toplantısında üye ülkelerce kabul gördüğünü de sözlerine ekledi.

Zirveye katılan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ise zirve sonrasında yaptığı açıklamada, "Türkiye’deki saldırı aslında tüm bölgeye ve turizme karşı bir saldırıdır. İnşallah politikacılar artık savaşla barış yapılamayacağını anlarlar." dedi.

Borisov, saldırının ardından Bulgaristan’da da ciddi güvenlik önlemleri alındığını bildirdi.

- Türkiye-Rusya ilişkileri

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler konusunda ise "Türkiye-Rusya ilişkilerinin durumu öyle ki asla gelecekte ne olacağını bilemezsiniz." değerlendirmesinde bulunan Borisov, Güney Akım ile Türk Akımı doğal gaz boru hattı projeleri konusundaki gelişmeleri örnek gösterdi.

Bulgaristan’ın bundan sonra Rusya ile ilgili büyük enerji projelerini sadece Avrupa Birliği’nin (AB) yazılı onayı ile ve AB ile gerçekleştireceğine işaret eden Borisov, Bulgaristan’ın iptal edildiği öne sürülen Güney Akım Projesi konusunda Rusya’dan da yazılı net bir yanıt almadığını söyledi.

Borisov, Bulgaristan’daki gerek nükleer enerji projeleri, gerekse Güney Akım projesi konusunda AB’den dayanışma iradesi beklediklerini belirtti.

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına da değinen Borisov, "Brexit, siyasi sarhoşluğun ardından ayılmanın zor olabileceğini bir kez daha gösterdi." dedi.

Borisov, AB’de güneyden kuzeye kadar her bir devletin kendi başına ayrı bir önem taşıdığını vurgulayarak, "Bizler birbirimizden çok farklı olabiliriz ancak birlikte olduğumuz için güçlüyüz." ifadelerini kullandı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×