AB katılım müzakerelerinde 33. fasıl açıldı

- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Koenders: - "İstanbul Havalimanı'nda gördüğümüz görüntüler, inanılacak şeyin ötesindeydi. Türkiye halkının yanındayız. Aşırıcılar ve aşırıcı güçlerle mücadelede birlik içindeyiz" - "33. faslın açılmasıyla, 16. fasıl açılmış oldu. Daha fazla fasıl açılması ortak sorumluluktur. Bu da Türkiye'nin çabalarına bağlı. Müzakereler ilerlemenin koşulu, kriterleri yerine getirmektir" - AB Komisyonu'nun genişleme müzakereleri ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Hahn: - "AB Türkiye arasındaki ilişkiler yeni fasıllar açılarak daha da geliştirilebilir. Bunlara hukukun üstünlüğünün ilgilendiren fasıllar da dahil"

AB katılım müzakerelerinde 33. fasıl açıldı

BRÜKSEL (AA) - AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders, AB'nin küresel terör tehdidi ile mücadelede Türkiye'yle dayanışma içinde olduğunu vurgulayarak, "Türkiye halkının yanındayız. Aşırıcılar ve aşırıcı güçlerle mücadelede birlik içindeyiz." dedi.

AB katılım müzakerelerinde Mali ve Bütçesel Hükümler faslının açılmasının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Koenders, İstanbul'daki terör saldırısına değindi. Koenders, "Sözlerime İstanbul'daki hunharca terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine veya dostlarına AB adına derin ve samimi başsağlığı temennilerimi ileterek başlıyorum. Bugün faslın açıldığı konferansın başlangıcında Türkiye halkına desteğimizi göstermek ve küresel terör tehdidi ile mücadeledeki dayanışmamızı vurgulamak için saygı duruşunda bulunduk." diye konuştu.

AB'nin terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu kaydeden Koenders, "İstanbul Havalimanı'nda gördüğümüz görüntüler, inanılacak şeyin ötesindeydi. Türkiye halkının yanındayız. Aşırıcılar ve aşırıcı güçlerle mücadelede birlik içindeyiz." ifadesini kullandı.

Bugün 33. faslı açtıklarına dikkati çeken Koenders, Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaparak, sığınmacı krizi, terörle mücadele, enerji, ekonomi, ve ticaret konularında beraber çalıştıklarını söyledi.

AB ve Türkiye arasındaki ilişkilere canlılık kazandırılmasına karar verildiğini hatırlatan Koenders, özellikle hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili alanlarda reforma ihtiyaç olduğunu belirtti.

Koenders, aday ülkelerin demokrasi, hukukun üstünlüğünü ve ifade özgürlüğü dahil temel özgürlük alanlarına saygı göstermelerinin müzakerelerde temel unsur olduğunu belirtti. Türkiye'yi reform çabalarında desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Koenders, "33. faslın açılmasıyla, 16. fasıl açılmış oldu. Daha fazla fasıl açılması ortak sorumluluktur. Bu da Türkiye'nin çabalarına bağlı. Müzakereler ilerlemenin koşulu, kriterleri yerine getirmektir." diye konuştu.

AB Komisyonu'nun genişleme müzakereleri ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Johannes Hahn da, sözlerinin başında İstanbul'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Özellikle Brüksel'de yaşayanların İstanbul'daki saldırıyı anlamada özel bir durumu olduğunu söyleyen Hahn, 22 Mart'ta da Brüksel'in terör saldırılarına uğradığını hatırlattı.

Bugün fasıl açılmasıyla Türkiye'nin katılım müzakereleri sürecinde ilerlemesinin devam ettiğini belirten Hahn, son aylarda işbirliklerinde bir artış yaşandığını, bunun sadece bir meseleyi değil daha kapsamlı bir alanı kapsadığını vatandaşlara göstermek gerektiğini ifade etti.

İlişkilerin yeni fasıllar açılarak daha da geliştirebileceğini söyleyen Hahn, bunlara hukukun üstünlüğünün ilgilendiren fasılların da dahil olduğunu söyledi.

2015 ilerleme raporunda bazı eksiklikleri vurgu yapıldığına dikkati çeken Hahn, yeni Türk hükümetinden kapsamlı reformlar yapmasını beklediklerini ve buna yargının bağımsızlığı, ifade özgürlüğü, medya özgürlüğünün de dahil olduğunu sözlerine ekledi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×