AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, İtalya'da

- Çelik, İtalyan Parlamentosunun AB ve Dışişleri Komisyon başkanlarıyla görüştü

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, İtalya'da

ROMA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İtalyan Parlamentosunun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisinin AB ve Dışişleri Komisyon başkanlarıyla ayrı ayrı görüştü.

İtalya'ya düzenlediği resmi ziyaretin ikinci gününde Bakan Çelik, temaslarına ilk olarak Senato binası olan Giustiniani Sarayı'nda Senato Dışişleri Komisyon Başkanı Pier Ferdinando Casini ve AB Politikaları Komisyonu Başkanı Vannino Chiti ile görüşerek başladı.

Senatoda yaklaşık 2 saat süren görüşmenin başından basın mensuplarının görüntü alınmasına izin verilirken, Komisyon Başkanları Casini ve Chiti'nin, Çelik'i sıcak karşıladığı görüldü. AB Politikaları Komisyonu Başkanı Chiti, görüşmenin başında ülkesinin, Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteği yineledi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, Senato'nun ardından parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'ne geçerek, burada Temsilciler Meclisi AB Politikaları Komisyonu Başkanı Michele Bordo ile bir araya geldi.

Çelik'in temaslarında, Türkiye'nin AB üyelik süreci, AB ile ilişkiler, vize serbestisi, sığınmacı krizi ve Geri Kabul Anlaşması konularının ele alındığı öğrenildi.

Bakan Ömer Çelik, yarın İtalya Başbakanlığı AB İşleri Sekreteri Sandro Gozi ile görüştükten sonra İtalya ziyaretini tamamlayacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×