AA'nın BM Cenevre Ofisi önündeki fotoğraf sergisi

- Terör örgütü PKK yandaşları, AA fotoğraflarının sergilendiği meydanda gösteri yaptı

AA'nın BM Cenevre Ofisi önündeki fotoğraf sergisi
28 Eylül 2016 Çarşamba 18:44

CENEVRE (AA) - İsviçre'nin Cenevre kentinde, Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinin objektifinden Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında yaşananların yansıtıldığı fotoğrafların sergilendiği meydan, bölücü terör örgütü PKK yandaşlarının gösterisine sahne oldu.

Darbe girişimini yansıtan 30 fotoğrafın sergilendiği BM Cenevre Ofisi önündeki, sivillere yönelik silahlı şiddete karşı mücadeleyi simgeleyen "kırık sandalye heykeli"nin bulunduğu meydanda bir grup PKK yandaşı toplandı.

Bölücü terör örgütü yandaşlarının gösteriyi 30 Eylül'de yapmayı planladığı, fakat söz konusu eylemin manidar bir şekilde AA fotoğraflarının sergilendiği güne alındığı öğrenildi.

Terör örgütü PKK'nın sözde flamasını ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıyan PKK yandaşları, İsviçre polisinin sıkı güvenlik önlemleri alması sonucu sergi alanına giremeden meydandan ayrıldı.

- "Bu tür organizasyonlar önemli"

AA Avrupa Haberleri Editörü Yusuf Kaya, yaptığı açıklamada, AA fotoğraf sergisinin BM'nin Avrupa'daki merkezinin önünde açılmasına dikkati çekerek, serginin BM İnsan Hakları Konseyi 33'üncü oturumu devam ederken düzenlenmesinin önemine vurgu yaptı.

Türkiye'de 15 Temmuz gecesi neler yaşandığını AA fotoğraflarıyla gelen ziyaretçilere anlatma fırsatı bulduklarını belirten Kaya, "Bir çok insanın Türkiye'deki gerçeklerden haberdar olmadığını fark ettik. Bu tür organizasyonların Türkiye hakkındaki ön yargıları kırma adına ne denli önemli olduğuna bir kez daha şahit olduk." ifadesini kullandı.

Yusuf Kaya, sergiye katkılarından dolayı, başkanlığını Ender Demirtaş'ın yürüttüğü İnsan Hakları ve Gelişiminde Uluslararası İşbirliği (International Alliance for Human Rights and Development) örgütüne de teşekkür etti.

- Sergiye büyük ilgi

AA'nın fotoğraf sergisine Cenevre'de görev yapan büyükelçiler, konsoloslar, BM çalışanları, gazeteciler, insan hakları savunucuları ve halkın büyük ilgi gösterdiği görülüyor.

Serginin açılışında konuşan Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı ile Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosu Hüseyin Barbaros Dicle de serginin zamanlamasına dikkati çekmişti.

Sergi, 29 Eylül'e kadar açık kalacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×