53. ISNA Kongresi Chicago’da başlıyor

- Dünyanın dört bir yanından on binlerce Müslümanı bir araya getirecek 53. Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA) Kongresi ABD’nin Chicago kentinde başlıyor - Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve AK Parti milletvekilleri Ravza Kavakçı Kan ile Sena Nur Çelik’in de katılacağı kongre, Amerikalı Müslümanları bir araya getiren en büyük etkinliklerden biri olma özelliğini taşıyor - Kongrede stant açacak Anadolu Ajansı, hem 15 Temmuz darbe girişimini görsel materyallerle misafirlere anlatacak, hem de düzenleyeceği etkinliklerle ürünlerinin tanıtımını yapacak

53. ISNA Kongresi Chicago’da başlıyor
02 Eylül 2016 Cuma 00:49

CHICAGO (AA) - ABD’nin Chicago kentinde 2-5 Eylül tarihleri arasında yapılacak ve dünyanın dört bir yanından on binlerce Müslümanı bir araya getirecek 53. Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA) Kongresi’ne Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş beraberinde AK Parti milletvekilleri Ravza Kavakçı Kan ve Sena Nur Çelik’in de olduğu bir heyetle katılacak.

Bu yıl 53.’sü gerçekleştirilecek ve Amerikalı Müslümanların bir araya geldiği en büyük etkinliklerden ISNA Kongresi, 2 Eylül Cuma günü Chicago’daki Donald E. Stephens Kongre Merkezi’nde kapılarını açıyor. 5 Eylül Pazartesi günü sona erecek kongrenin bu yılki teması “Dönüm Noktaları: Meydan Okumalarını Yönlendirmek, Fırsatları Yakalamak” olarak belirlendi.

Cuma namazının ardından Kur’an tilaveti ve açılış konuşmalarıyla başlayacak 4 günlük kongrede 100’den fazla etkinlik gerçekleştirilecek.

- Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un programı

53. ISNA Kongresi dolayısıyla Chicago’ya gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kongrenin ilk gününde akşam saatlerinde “Düşmanlıkları Aşmak: İnancın Akışını Değiştirmek” başlıklı oturumda bir konuşma yapacak.

Kurtulmuş, yarın ilk olarak Chicago Küresel İlişkiler Konseyi (CCGA) üyeleri ile kahvaltıda bir araya gelerek Türk-Amerikan ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunacak.

Kurtulmuş’un Cuma namazı sonrasında Amerikalı Müslüman toplum önderleri ile öğle yemeğinde buluşması da planlanıyor.

Amerikan basınının Reuters, Daily Herald ve Chicago Sun Times gibi önemli yayın organlarına mülakatlar da verecek Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un, 15 Temmuz’da yaşanan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimini ve sonrasındaki gelişmeler ile Suriye’deki son durum hakkında Amerikan kamuoyuna açıklamalarda bulunacağı bildirildi.

Kurtulmuş’un ayrıca, hem FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi hem de PKK’nın Suriye uzantısı olan terör örgütü PYD konusundaki Türkiye’nin yaklaşım ve beklentilerini bir kez daha dile getirmesi bekleniyor.

Chicago programının ikinci gününde Türk toplumunun temsilcileriyle de buluşacak olan Kurtulmuş, aynı gün öğleden sonra daha geniş katılımlı bir oturumda Amerikalı Müslümanların temsilcilerini kabul edecek.

Kurtulmuş pazar günü New York’a geçecek ve burada da Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya gelecek, bir dizi temaslarda bulunacak.

CNN New Day programında canlı yayına katılacak olan Kurtulmuş, Asia Society ve Foreign Policy Association adlı kuruluşlarda bir dizi temaslarda bulunacak. New York Times gazetesinin yöneticileri ile bir görüşme yapması beklenen Kurtulmuş’un New York programı çerçevesinde BM Genel Sekreter Vekili Eliasson ile buluşması da bekleniyor.

- Milletvekillerinin Chicago programı

53. ISNA Kongresi kapsamında Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’a eşlik eden AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ile AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik de kongrenin üçüncü gününde kongre merkezinde yapılacak “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye’deki Demokrasi Mücadelesinin Geleceği: Türk Delegasyonuyla Bir Konuşma” başlıklı panelde birer konuşma yapması planlanıyor.

Panele Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Tuba Nur Sönmez, Kamu Diplomasisi Koordinatörü Ali Osman Öztürk, Daily Sabah gazetesi yazarı Meryem İlayda Atlas ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington Ofisi Araştırma Direktörü Ahmet Selim Tekelioğlu da konuşmacı olarak katılacak.

- Kongrede AA stant açacak

Anadolu Ajansı, dünya Müslümanlarını bir araya getiren kongrede bir stand açacak. Stantta İngilizce kitapçığı ve diğer görsel malzemelerle katılımcılara 15 Temmuz darbe girişimi detaylı olarak aktarılacak. Darbe girişiminin hemen ardından Türkçe ve İngilizce hazırlanan kitapçık, Türkiye’de ve yurt dışında büyük ilgi gördü.

ISNA Kongresi’ne ilk kez katılan AA'nın çeşitli etkinliklerle ürünlerini tanıtacağı standının yoğun ilgi görmesi bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×