52 bin şiddet mağduru "acil yardım" istedi

- TKDF Başkanı Güllü: - "Acil Yardım Hattı, bugüne kadar 52 binden fazla çağrıya cevap verdi. Sadece Türkiye ile sınırlı da değil. Bugüne kadar 17 ülkeden arandı" - "Umarım bundan sonra bindiğiniz taksiye 'acil yardım' logosuyla ulaşılabilecek bir telefon numarası görecekler. Taksici de böyle bir olay karşısında direkt arayabileceği numarayı kendi camında taşıyacak" - "2016 yılına yönelik, kasım itibarıyla 220'nin üzerinde kadın cinayetinden bahsediyoruz. Dile kolay, yan yana dizin 200 kadını, koca bir alanı dolduracaktır"

52 bin şiddet mağduru
24 Kasım 2016 Perşembe 12:15

ANKARA (AA) - BURCU ÇALIK - Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, şiddet mağdurlarına destek amacıyla kurulan Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'na şimdiye kadar yurt dışından da olmak üzere 52 binden fazla çağrı geldiğini belirtti.

AA muhabirine 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde açıklamalarda bulunan Güllü, TKDF'nin şiddet mağdurları için hayata geçirdiği "Acil Yardım Hattı" ve aile içi şiddete karşı mücadelede gelecek dönem yapılacak çalışmaları anlattı.

Türkiye'nin "şiddeti bol" yıllarda yaşadığını ifade eden Güllü, "Kadına yönelik ev içi şiddet noktasında karnemiz zayıf." dedi.

TKDF'nin şiddet mağdurlarına yardım sağlamak, rehberlik etmek amacıyla 7 yıl önce oluşturduğu "Acil Yardım Hattı"na gelen çağrı verilerini paylaşan Güllü, "Bugüne kadar 52 binden fazla çağrıya cevap verdi. Buradaki en önemli işlev, şiddet anında kolluk kuvvetlerinin desteğe çağrılmasına yönelik oluyor. Arka planda psikolojik olarak destek ve hukuki yardım süreci var." diye konuştu.

- 17 ülkeden arandı

Türkiye genelinde haftanın 7 günü hizmet veren Acil Yardım Hattı'na "0212 656 96 96" ve "0549 656 96 96" numaralarından ulaşıldığını ifade eden Güllü, "Sadece Türkiye ile sınırlı da değil. Acil Yardım Hattı, yurt dışından bugüne kadar 17 ülkeden arandı." diye konuştu.

Telefon hattında psikologlar aracılığıyla şiddete maruz kalanları ilgili birimlere yönlendirme, psikolojik yardım gibi desteklerin sağlandığını vurgulayan Güllü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurt dışından aldığımız yardım çağrıları içinde Suudi Arabistan, Almanya, Kanada, Azerbaycan, Hollanda, İsveç'ten vardı mesela. Kanada vatandaşı da Amerikan vatandaşı da arayabiliyor. Biz o zaman elçilikler vasıtasıyla devreye girerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çifte vatandaşlığı olan evliliklerde çocuğun kaçırılmasıyla ilgili konularda tedbir kararı alınması noktasında bilgilendirmeleri yapabiliyoruz."

Güllü, çağrı merkezini bir nevi "çözüm merkezi" olarak gördüklerini vurguladı.

- "Karımı öldürdüm"

Hattı sadece şiddet mağduru kadınların değil erkeklerin de aradığını bildiren Güllü, "Bizi arayanlar içinde failler de var. Mesela 'Karımı öldürdüm, yaraladım' diyen ya da yine eşi sığınma evinde olup, 'Karımı çok özledim, onu sığınma evinden nasıl çıkarırım?' diye arayanlar da oldu. Genel olarak tabii ağırlıklı telefonlar, şiddet mağduru kadınlardan geliyor." dedi.

Son dönemlerde cinsel istismar mağdurlarından yardım isteyen çağrılar aldıklarını belirten Güllü, çağrı sayılarındaki artışın bir nedeninin de toplumsal bilinç ve farkındalığın artması olduğunu ifade etti.

Aynı zamanda evladından şiddet gören anne-babaların kendilerini aradığını kaydeden Güllü, psikolojik sorunları, şiddet eğilimi olan erkeklerin, telefon hattını aradıklarında, öfke kontrolü tedavisi yapan merkezlere yönlendirildiğini dile getirdi.

Ekim ayında hatta gelen çağrılardan yüzde 46'sının hukuki bilgi almaya yönelik olduğunu söyleyen Güllü, boşanma aşamasındaki hukuki destekten, bankadan kredi çekerken eşlerin de imzasının gerekmesi nedeniyle olabilecek yükümlülüklere kadar pek çok konuda soru aldıklarını anlattı.

Güllü, "Son 1,5 yıl içinde bize iletilen kolluk kuvvetleriyle ilgili vakalarda emniyetin ve jandarmanın anlık müdahalelerinden çok memnunuz. Bu bizim için çok önemli. Yine bu anlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının illerdeki merkezleriyle irtibatlar kuruluyor." şeklinde konuştu.

- Taksilere "Acil Yardım Hattı" logosu

Taksi ve otobüs şoförlerinin de şiddetle mücadele konusunda eğitilmeleri gerektiğini vurgulayan Güllü, şoförlerin, otobüste saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi'nin yaşadığı olay gibi bir şiddet vakasıyla karşı karşıya kaldıklarında neler yapılabileceğini bilmeleri açısından bunun önemli olduğunu kaydetti.

Güllü, "Yerel yönetimler ne yapıyor bu konuda? Taksilerini ya da otobüslerini süren şoförlerle ilgili eğitimleri ne? Mesela Ayşegül Terzi o gün o sanık tarafından tekmelendiğinde kapıların kapatılması, bir ilk yardım ya da kolluk kuvveti karakoluna götürülmesi gerekmez miydi?" değerlendirmesinde bulundu.

Özgecan Aslan cinayetinin de minibüste işlendiğini hatırlatan Güllü, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile taksilere yönelik yeni bir çalışma için prensipte anlaştıklarını bildirdi.

Güllü, "Umarım bundan sonra bindiğiniz taksiye, süreç devam ediyor, acil yardım logosuyla ulaşılabilecek bir telefon numarası görecekler. Taksici de böyle bir olay karşısında direkt arayabileceği numarayı kendi camında taşıyacak." dedi.

- "220'nin üzerinde kadın cinayetinden bahsediyoruz"

Şiddetle mücadelenin el birliğiyle yapılacağına dikkati çeken Güllü, "2016 yılına yönelik, kasım itibarıyla 220'nin üzerinde kadın cinayetinden bahsediyoruz. Dile kolay, yan yana dizin 200 kadını, koca bir alanı dolduracaktır." ifadelerini kullandı.

Sivil toplum kuruluşlarının şiddet, cinsel istismar gibi davalardaki müdahillik taleplerinin reddedildiğine işaret eden Güllü, bu sorunların çözümü için sivil toplumun desteğinin alınması gerektiğini kaydetti.

Güllü, tüm vatandaşlara şiddet mağdurlarına destek veren Acil Yardım Hattı'nın numarasını telefonlarına kaydetme çağrısında bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×