5. Kök Hücre Nakli Hastaları Sempozyumu

- LÖSEMA Başkanı Prof. Dr. Altuntaş: - "Hastalarımızın yaklaşık yüzde 10-15'i yabancı uyruklu. 'Nakilde tersine göç başladı' denebilir. Bunda nitelikli hizmetin batı ülkeleri ile aynı kalitede ve daha ucuza alınması da rol oynamaktadır" - SGK Başkan Yardımcısı Koç: - "Eskiden hastalar sıra beklerdi, Sağlık Bakanlığı ve SGK'nın teşvik edici uygulamaları ile artık hastaneler hasta bekler hale geldi"

5. Kök Hücre Nakli Hastaları Sempozyumu
02 Haziran 2016 Perşembe 15:59

ANKARA (AA) - Lösemili Hastalar Sağlık, Eğitim ve Medikal Araştırma Derneği (LÖSEMA) Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, Türkiye'de kök hücre nakli yapılan hastaların yaklaşık yüzde 10-15'inin yabancı uyruklu olduğunu belirterek, "(Nakilde tersine göç başladı) denebilir. Bunda nitelikli hizmetin batı ülkeleri ile aynı kalitede ve daha ucuza alınması da rol oynamaktadır." dedi.

Lösemi tedavisi gören hastalar ile yakınları, LÖSEMA tarafından düzenlenen 5. Kök Hücre Nakli Hastaları Sempozyumu'nda bir araya geldi.

SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, toplantıda yaptığı konuşmada, kurumun uyguladığı teşvik politikaları sayesinde ülkede kök hücre naklinde sıra bekleme devrinin kapandığını belirtti.

Türkiye'de son 10 yılda kemik iliği nakil sayısının önemli oranda ivme kazandığını belirten Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Eskiden hastalar sıra beklerdi, Sağlık Bakanlığı ve SGK'nın teşvik edici uygulamaları ile artık hastaneler hasta bekler hale geldi. 10 yıl önce bunu hayal bile edemezdik. Günümüzde akraba dışı ve doku grubu uyumsuz haploidentik nakilleri konuşur hale geldik. Bu durum, ülkemizin kök hücre nakli alanında kısa süre içinde geldiği noktayı özetlemektedir. Bunda Sağlık Bakanlığı ve SGK'nın teşvik edici uygulamaları önemli olmuştur. Tabii ki üniversitelerimiz, eğitim ve araştırma hastanelerimiz, özel sektörümüzün de bu başarıda büyük katkıları var. Gururla ifade edebilirim ki bizim geri ödeme kurumumuz SGK, Avrupa ve Amerika'daki örneklerinden bir adım önde. Gelişmiş ülkelerde geri ödeme kapsamında olmayan nakiller bile ülkemizde 4-5 yıl önce geri ödeme kapsamına alınmış ve vatandaşın cebinden beş kuruş para çıkmadan yapılır hale gelmiştir. Nakil alanında dünyada lider konumuna gelebilmemizin en önemli nedeni SGK'nın teşvik edici uygulamalarıdır."

Koç, Türkiye'de gerek çocuk gerekse yetişkin hastalar için kök hücre naklinde bekleme listesi bulunmadığını vurgulayarak, "Bu konuda Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ile aynı seviyede. Bu bir başarı öyküsüdür. Öyküsüdür diyorum çünkü 10 yıl önce bırakın nakil alanında gelişmiş batı ülkeleri seviyesine gelmeyi, kanserli hastalara nasıl bakabileceğimizi konuşuyorduk. Şimdi ise nakil konusunda örnek alınan bir ülkeden bahsediyoruz." şeklinde konuştu.

- "Hepimize umut aşılıyor"

LÖSEMA ve Dünya Aferez Birliği Başkanı Prof. Dr. Altuntaş da sempozyum ile hasta ve yakınlarının yaşadığı deneyimleri paylaşarak, birbirlerine destek olmalarının amaçlandığını dile getirdi.

Prof. Dr. Altuntaş, şunları kaydetti:

"Bu yıl ilk kez düzenlenen sempozyum ile kamuoyunun dikkatini, kansere ve kanser ile mücadelenin mümkün olduğuna çekmeyi amaçlıyoruz. Sempozyumda hastalar bir araya geldiğinde birbirlerinin yaşadıklarına bizzat tanık oluyor, paylaşıyor, motive oluyorlar. Hastalarımız arasında sağlığına kavuşanlar, okul bitirenler, üniversitede okuyanlar, iş kuranlar, evlenenler, çocuk sahibi olanlar var. Hastaların birbirini görmesi, bunları birbiriyle paylaşması bir tür tedavi oluyor. Bu resim, biz doktorlar da dahil hepimize umut aşılıyor."

Ulusal doku bankası TÜRKÖK sayesinde kök hücre nakillerinde önemli bir aşama kaydedildiğini bildiren Altuntaş, "Hastalarımızın yaklaşık yüzde 10-15'i yabancı uyruklu. 'Nakilde tersine göç başladı' denebilir. Kendi kliniğimize 4 kıtadan, 13 ülkeden hasta kabul ediyoruz. Hatta yurt dışında kemik iliği nakli merkezleri kurulması ve nakillerin yapılması için eğitimler verilmekte, danışmanlıklar yapılmaktadır. Buna verilebilecek en iyi örnek Özbekistan'da TİKA'nın desteği ile kurulan kemik iliği nakli merkezidir. Bunda nitelikli hizmetin batı ülkeleri ile aynı kalitede ve daha ucuza alınması da rol oynamaktadır." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×