4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

- Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu: - "2009 yılından şimdiye kadar, 40 belediyeye 19 milyon liradan fazla mali destek sağladık"

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü
04 Ekim 2016 Salı 11:36

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri̇ Bakanı Veysel Eroğlu, hayvanların korunması için 2009'dan bugüne kadar, 40 belediyeye 19 milyon liradan fazla destek sağladıklarını bildirdi.

Eroğlu, "4 Eki̇m Dünya Hayvanları Koruma Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda, hayvanların korunması hususunda halktan azami hassasiyet göstermelerini istedi.

Eroğlu, gerek Osmanlı döneminde inşa edilen göçmen kuşların tedavi edildiği hayvan hastaneleriyle gerekse de cami ve medrese gibi mimari yapılara yapılan kuş evleri ile geçmişte hayvanlara gösterilen sevgi ve merhametin gelecek nesillere de örnek olacağını belirterek, bakanlık olarak ecdadın izinde olduklarını dile getirdi.

Hayvanların korunması kapsamında hayvan bakımevi yapımı çalışmalarına verilen desteklere değinen Eroğlu, "2009 yılından şimdiye kadar, 40 belediyeye 19 milyon liradan fazla mali destek sağladık. 6 Mayıs 2016 tarihinde verdiğimiz destekle yapılan ‘Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Tedavi Merkezi’nin açılışını ise bizzat ben yaptım." ifadesini kullandı.

- "Doğaya 333 bin ton yem bırakıldı"

Eroğlu, "Aşıla, kısırlaştır, kayıt altına al, sahiplendir ve yaşat" politikasıyla hareket ettiklerini vurgulayarak, Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi (HAYBİS) ile bütün sahipsiz hayvanların kayıt altına alınmasını hedeflediklerini ifade etti.

Bu yıl içinde yaklaşık bir milyon lira değerinde mikroçip ve kulak küpesi alınarak bakımevi bulunan belediyelere ücretsiz dağıtılacağını anlatan Eroğlu, hayvan sevgisinin aşılanması, farkındalığın arttırılması maksadıyla basılı materyal, mama ve su kabı ile otomatik mama ve su makinasının dağıtımına devam edildiğini kaydetti.

Eroğlu, sahipsiz hayvanların kış aylarının olumsuz şartlarından korunabilmeleri için kedi evi ve köpek kulübesi dağıtımının da yapıldığını belirterek, 2015-2016 kış sezonunda yaban hayvanlarının beslenebilmeleri için doğaya 333 bin ton yem bırakıldığını aktardı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×