33. Fransa Müslüman Fuarı

- Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Kbibeche: - "Güvenlik güçlerinin aldığı önlemlere karşın ne yazıkki son dönemde de Müslümanların ibadet yerlerine yönelik saldırılar devam ediyor" - Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Oğraş: - "Müslümanların geleceği tüm grupların bir federasyon bünyesinde bir araya gelmesinden geçiyor" - Fransa İslami Organizasyonlar Birliği (UOIF) Başkanı Lasfar : - "UOIF olarak toplumda herkese dini, kültürü ve değerleri ne olursa olsun birlikte yaşam kültürü ve müreffeh bir gelecek adına elimizi uzatıyoruz"

33. Fransa Müslüman Fuarı
16 Mayıs 2016 Pazartesi 20:34

PARİS (AA) - Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Anouar Kbibeche, ülkede İslam karşıtı saldırılarda büyük artış olduğunu belirterek, "Güvenlik güçlerinin aldığı önlemlere karşın ne yazıkki son dönemde de Müslümanların ibadet yerlerine yönelik saldırılar devam ediyor" dedi.

Paris'in kuzeyindeki Le Bourget Fuar alanında bu yıl 33'üncüsü düzenlene Müslüman Fuarı kapsamında, "Fransa'da İslam'ın geleceği" konulu panelde konuşan Kbibeche, Fransa'da İslamofobinin geçen yıl yapılan terör saldırıları sonrası arttığını belirtti.

Saldırılar sonrası Fransa'da güvenlik güçlerinin, Müslümanların güvenliği için büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Kbibeche, "Güvenlik güçlerinin aldığı önlemlere karşın ne yazıkki son dönemde de Müslümanların ibadet yerlerine yönelik saldırılar devam ediyor. En son Ajaccio kentinde bir mescit yakıldı. Bunun dışında Müslüman bireylere yönelik çok sayıda saldırı düzenlendi." diye konuştu.

Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş ise Müslüman Fuarı'nda 4 gün boyunca Fransa’daki Müslümanların geleceğini konuştuklarını belirterek, "Müslümanların geleceği tüm grupların bir federasyon bünyesinde bir araya gelmesinden geçiyor. Bizim dedelerimiz camileri yaşatma dernekleri kurdular. Biz Fransa’daki Müslümanlar olarak bu toplumun bir unsuruyuz. Fikirlerimizi söylemeli ve siyasi partilere üye olmalıyız. Bu şekilde kendimizi ifade ederek Müslümanların temsil gücünü arttırmalıyız." ifadesini kullandı.

Fransa İslami Organizasyonlar Birliği Başkanı Amar Lasfar ise fuarın Müslümanların bir araya gelerek önemli şeyleri paylaştığı ve karar verdiği bir organizasyon olduğunu vurguladı. Fuarın köklü bir geleneğe sahip olduğunu söyleyen Lasfar, "33 yıldır devam ediyor. Bu yıl da çok verimli geçti ve herhangi bir kötü hadise yaşanmadı. UOIF olarak toplumda herkese dini, kültürü ve değerleri ne olursa olsun birlikte yaşam kültürü ve müreffeh bir gelecek adına elimizi uzatıyoruz." diye konuştu.

Lasfar, Fransa'da yaşayan Türk toplumuyla ilişkilerinin çok güçlü olduğuna işaret ederek, "Türk kardeşlerimiz de kalbimizde. Onları çok seviyoruz. Türkleri de Avrupalı olarak görüyoruz. İnşallah bir gün İstanbul’da da bir kongre düzenleriz." ifadelerini kullandı.

Paris Camisi Rektörü Dhalil Ebubekir ise "Türkiye’nin Avrupa yolundaki çabalarını destekliyoruz. Avrupa’daki Müslüman toplumuna önemli katkılarınız var. Geçmişte de Osmanlı Devleti bütün Müslüman kesimlerini bir araya getirmişti." diye konuştu.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×