27 Mayıs askeri darbesinin 56. yılı

- 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın torunu Gürsoy: - "27 Mayıs hep kansız bir darbe gibi tanıtılmak istendi aslında öyle değil. Ölümle veya hayatı kırık kalan, bir daha hayatına hiç devam edemeyen pek çok kişi bıraktı gerisinde. Darbelerin kapısını açmış oldu. Bu darbeyi onaylıyorum, öbürünü onaylamıyorum diye bir şey olamaz. İdare şekli olarak darbelere olumlu bakılamaz" - "O sabah çocuklar tank uğultularıyla uyandık. Olağanüstü bir durum olduğunu fark ettik. Sabah erken saatlerde büyükbabamı (Celal Bayar) gelip aldılar. 27 Mayıs sadece bizim için değil, Türkiye için çok sarsıcı, karanlık bir leke olarak adlandırılan dönüm noktası oldu"

27 Mayıs askeri darbesinin 56. yılı

İSTANBUL (AA) - 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın torunu Prof. Dr. Akile Gürsoy, 27 Mayıs'ın hep kansız bir darbe gibi tanıtılmak istendiğini, aslında öyle olmadığını belirterek, "Ölümle veya hayatı kırık kalan, bir daha hayatına hiç devam edemeyen pek çok kişi bıraktı gerisinde. Darbelerin kapısını açmış oldu. Bu darbeyi onaylıyorum, öbürünü onaylamıyorum diye bir şey olamaz. İdare şekli olarak darbelere olumlu bakılamaz." diye konuştu.

Gürsoy, 27 Mayıs askeri darbesinin 56. yılında eski Başbakanlardan Adnan Menderes ile eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın, Topkapı'daki mezarlarını ziyaret etti.

Burada açıklama yapan Gürsoy, 27 Mayıs 1960'ta 9 yaşında ilkokula giden bir öğrenci olduğunu ve ailesiyle Çankaya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde kaldıklarını söyledi.

Akile Gürsoy, 27 Mayıs sabahını bu köşkte yaşadığını dile getirerek, şunları anlattı:

"O sabah çocuklar tank uğultularıyla uyandık. Olağanüstü bir durum olduğunu fark ettik. Aydın Menderes, annesi Berrin hanımefendiyle geldi. Bir süre hep birlikte kaldık. O sabah erken saatlerde büyükbabamı (Celal Bayar) gelip aldılar. Babam Kütahya Milletvekili Ahmet İhsan Gürsoy, Almanya'daydı. İlk uçakla Türkiye'ye geldi. O da Yassıada'ya gidenler arasında yer aldı. Sadece bizim için değil, aile olarak söylemek istemiyorum ama Türkiye için çok sarsıcı, karanlık bir leke olarak adlandırılan dönüm noktası oldu."

Demokrasi rejimini benimsemiş bir ülkede darbelerin olmaması gerektiğini vurgulayan Gürsoy, darbenin sadece insanları, bireyleri değil, ekonomiyi ve eğitim hayatını da olumsuz etkilediğini, dengeleri alt üst ettiğini söyledi.

Gürsoy, bizzat yaşayan birisi olarak darbelere olumlu bakmadığını belirterek, "Kendim yaşamamış olsam da neticelerini görünce insanın darbelerden olumlu bir şey beklemesi büyük bir talihsizlik diye düşünüyorum." dedi.

- "Menderes, çocukken her karşılaştığımızda ilgilenirdi"

Celal Bayar'ın torunu Prof. Dr. Akile Gürsoy, Adnan Menderes'le bir kaç defa karşılaştığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Çok sevdiğimiz bir kişiydi. Nazikti, etkileyici bir kişiliği vardı. Çocukken her karşılaştığımda ilgilenen değişik yapıda bir insandı. Çok yazık oldu. Ayrıca 27 Mayıs'tan sonra demokrasi şehidi dediğimiz Fatin Rüştü Zorlu idam edildiğinde 50 yaşındaydı. Türkiye'nin Kıbrıs üzerinde söz hakkı sahibi olmasını sağlayan bir Dışişleri Bakanımızdı. Hasan Polatkan 45 yaşındaydı. Çok dürüst, çok yapıcı bir insandı. Yerine getirilmeyecek bir değeri kaybetmiş olduk. 27 Mayıs'tan sonra pek çok kimse Yassıada'da hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar kalp krizi geçirdi. İntihar etti denilenler oldu. Doktor Zakar Tarver radyologdu. Bottan inerken itiliyor, düşüyor ve beyin kanamasından ölüyor. Emniyet müdürü Faruk Oktay beyin, işkenceyle öldüğünü biliyoruz. 27 Mayıs hep kansız bir darbe gibi tanıtılmak istendi aslında öyle değil. Ölümle veya hayatı kırık kalan, bir daha hayatına hiç devam edemeyen pek çok kişi bıraktı gerisinde. 27 Mayıs belki şu bakımdan önemli. Darbelerin kapısını açmış oldu. Bu darbeyi onaylıyorum, öbürünü onaylamıyorum diye bir şey olamaz. İdare şekli olarak darbelere olumlu bakılamaz. Şu darbe iyidir gibi bir ayrım olamaz."

Akile Gürsoy, Menderes ve arkadaşlarının mezarını aralıklarla ziyaret ettiğini belirterek, kendisi için Yassıada ve bu kabrin çok duygusal, hüzünlü bir yer olduğunu söyledi. Gürsoy, kabrin Türkiye tarihinde olmamasını gönülden isteyebileceği, geri döndürülemeyecek olayın anıtı olduğunu kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×