27. Arap Birliği Zirvesi

- Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi: - "Yemen, tarihinin en kritik zaman dilimlerinden birinden geçiyor" - Sudan Devlet Başkanı Beşir: - "Çıkar çatışmaları nedeniyle uluslararası alanda Suriye krizinin çözümüyle ilgili başlatılacak girişimlere bel bağlamamak gerekiyor"

27. Arap Birliği Zirvesi
25 Temmuz 2016 Pazartesi 20:18

SANA (AA) - Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, ülkesinin, tarihinin en kritik zaman dilimlerinden birinden geçtiğini belirtti.

Hadi, Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta düzenlenen 27. Arap Birliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Yemen'in dağılması konusunda uyarıda bulunarak, hükümetin Yemen halkının çıkarlarını öncelediğini ancak Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlılarının hala kelime oyunları yapmakla meşgul olduğunu ifade etti.

"Yemen, tarihinin en kritik zaman dilimlerinden birinden geçiyor" diyen Hadi, "Darbecilerin eylemlerine rağmen ellerimizi barışa uzattık ve uzatmaya devam ediyoruz. Yıkım ve tahribata karşı ulusal çıkarlar gereği Kuveyt'teyiz ancak güven inşası için verilen taahhütlerden kaçış ve oyalamadan başka bir şey bulamıyoruz" ifadesini kullandı.

"Safevi İran" olarak isimlendirilen projeye de dikkati çeken Hadi, bu projenin Yemen'in kimliğini bozmanın yanı sıra tüm Arap dünyasını hedef aldığını savundu.

Hadi, "Husiler İran'ın desteğiyle meşruiyete ve halka darbe yaptılar. Müzakerelerden aylar sonra da oyalama taktiklerine devam ediyorlar. Yemen'de, Irak'ta, Libya'da ve Suriye'de Arap halklarının kanı akmaya devam ediyor. Bu ülkelerdeki krizlerin bitmesi için tek yol siyasi çözümdür. Artık Arap ortak gücünün oluşturulması, ülkelerin milli güvenliğinin korunması için zaruridir" diye konuştu.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir de Suriye krizinin çözümü konusunda uluslararası girişimlere itimat etmemek gerektiğini söyledi.

Suriye'nin Arap Birliği zirvesinde temsilcisi olmamasının krizin çözümüne olan ilgiyi azalttığını belirten Beşir, "Çıkar çatışmaları nedeniyle uluslararası alanda Suriye krizinin çözümüyle ilgili başlatılacak girişimlere bel bağlamamak gerekiyor." dedi.

Beşir, ülkesinin Filistin, Libya ve Yemen'e destek verdiğini ifade ederek, ortak Arap Gıda Güvenliği girişimini yürürlüğe koyacak bir mekanizma oluşturulması ve terörle mücadele için Arap ülkeleriyle işbirliği yapılması çağrısında bulundu.

Arap Birliği'nden, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) kendisine yönelik çıkardığı tutuklama kararlarına karşı Afrika Birliği'nin takındığı tavra benzer bir tavır sergilemesini isteyen Beşir, "UCM'nin Sudan'a yönelik iddiaları, ülkemizi karalama ve adaletle hiçbir ilgisi olmayan özel bir planı uygulama amacı taşıyor." diye konuştu.

Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa, geçen hafta düzenlenen 27. Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nde, Afrikalı liderlerin UCM ile iş yapmayı reddettiğini söylemişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×