26. Dünya Posta Kongresi

- Başbakan Yıldırım: (2) - "Terörden kaçmakla güvenli olamazsınız. Terörü korkutursanız o zaman güvenli olursunuz. Hep beraber terörden korkmayacağız, terör bizden korkacak" - "BM'ye düşen en önemli görev itibarını daha da artıracak radikal kararlara imza atmaktır" - "Biz zorda kalan insanlara kucak açan bir milletiz. Bunu bazı ülkeler anlayamıyor. Anlayamazlar çünkü, onlar her şeyi paraya tahvil etmişler. Para varsa insanlık var, para yoksa hiçbir şey yok"

26. Dünya Posta Kongresi
20 Eylül 2016 Salı 16:58

İSTANBUL (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Terörden kaçmakla güvenli olamazsınız. Terörü korkutursanız o zaman güvenli olursunuz. Hep beraber terörden korkmayacağız, terör bizden korkacak." dedi.

Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının himayesinde, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinin (PTT AŞ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen "26. Dünya Posta Kongresi"nde, iletişimin sürdürülebilir kalkınmanın en önemli araçlarından biri olduğunu anlattı.

Bir ülkenin tek başına iletişimde iyi olmasının bir anlamının olmadığını, zincirin gücünün en zayıf halkayla ölçülebileceğini dile getiren Yıldırım, bu nedenle, Uluslararası Posta Birliğinin önemli görevlerinden birinin de küresel anlamda altyapıdaki farklılıkları ortadan kaldıracak projeleri geliştirmek olması gerektiğini vurguladı.

Gelişimin Afrika'da da Amerika'da da Avrupa'da da Asya'da da birbirine yakın olması gerektiğini bildiren Yıldırım, "Küresel tek ağ hedefi ancak online olmakla mümkündür. Her yöne online olabilirsek bu amacı gerçekleştirmiş oluruz. Bunun için daha fazla birlikte olacağız, birlikte çalışacağız, sorunların çözümünde tecrübe paylaşımını asla ve asla gözden uzak tutmayacağız." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, yaya postacılarla başlayan posta hizmetlerinin teknolojinin gelişmesiyle birlikte değiştiğini, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği global dünyada insanların değişen ve çeşitlenen ihtiyaçları doğrultusunda posta hizmetlerine yön vermenin de büyük önem taşıdığını kaydetti.

Türkiye'nin bugüne kadar siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda sayısız uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptığını ve bu uluslararası organizasyonlara bugün bir yenisinin eklendiğini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Kurucu üyelerinden biri olduğumuz Dünya Posta Birliği (UPU) 192 ülke temsilcisini bir araya getiren en önemli küresel platformlardan bir tanesidir. Dünyanın her köşesinde, her kıtadan, her milletten posta sektörü temsilcileri bu platformda bir araya gelerek üye ülkelerin uygulayacağı hizmetlere, işletmelere yönelik kararlar alıyor ve sektörü birlikte şekillendiriyorsunuz. Burada alacağınız kararlar İstanbul stratejisi, İstanbul Dünya Posta Stratejisi adıyla 4 yıl boyunca uygulamada olacak ve 2020'ye gelirken dünya posta sektörünün nasıl bir görünüm alacağının kararlarını İstanbul'da vereceksiniz. Bugün açılış oturumunu yaptığımız posta ve haberleşme sektörünün en önemli zirvelerden Dünya Posta Kongresine ev sahipliği yapmak, siz değerli sektör temsilcilerini burada ağırlamaktan ayrıca memnuniyet duyuyoruz. UPU sekreteryasına da kongre için harcadıkları emek, profesyonellik için bilhassa teşekkür ediyorum."

- 15 Temmuz

Konuşmasında Fetullahçı Terör Örgütünün 15 Temmuz'daki darbe girişimine de değinen Yıldırım, darbe girişiminin Türk demokrasisine, Türkiye'nin milli iradesine karşı yapıldığını, kalkışmayı "Aziz milletin, ferasetiyle, basiretiyle, onurlu duruşuyla yenmeyi bildiğini ve Türkiye'nin geleceğini, demokrasisini teminat altına aldığını" söyledi.

Bu olaydan sonra bazı "fırsatçı çevrelerin" 4 yıl önce karar verilen bu organizasyonun güvenlik gerekçe gösterilerek İstanbul'dan başka bir yere alınması için çaba içine girdiklerini kaydeden Yıldırım, "Ancak Uluslararası Posta Birliğinin kararlı tutumu ve PTT yönetiminin haklı mücadelesi sonunda bugün Doha'da alınan karar aynen gerçek oluyor. Değerli dostlar, şunu asla unutmayalım: Terörden kaçmakla güvenli olamazsınız. Korkmakla terörden kurtaramazsınız. Terörü korkutursanız o zaman güvenli olursunuz. Hep beraber terörden korkmayacağız, terör bizden korkacak. O zaman dünyada da Türkiye'de de her yerde de güvenlik sağlanır." diye konuştu.

Yıldırım, dünyanın hiçbir noktasının güvenli olmadığını ifade ederek, "Değil mi ki 60 milyonu bulan mülteci var, vatansız insan var. Bunların sorunlarını çözmeden, küresel problemlere gözümüzü ve kulağımızı kapatarak terörden arınmış bir dünya inşa edemeyiz." dedi.

Dünyanın çeşitli yerlerinde var olan terörün sebeplerine, derinliklerine inilmesi gerektiğine vurgu yapan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bir terör örgütüyle mücadele ederken başka terör örgütlerini doğurmak gibi bir yanlışın içine asla düşmememiz lazım. Türkiye'nin etrafında yaşananlar son 6 senedir bir insanlık dramıdır. Suriye'de 500 bin insan masum, çocuk, genç, ihtiyar anlamsız bir savaş uğruna hayatını kaybetti. 10 milyon insan yerlerini ve yurtlarını terk etti. Kimisi denizlerde boğuldu ama 3,5 milyonuna biz kucak açtık. Türkiye kucak açtı. 6 yıldır ekmeğimizi ve evimizi paylaşıyoruz. Bundan da gurur duyuyoruz. Çünkü biz misafir sever bir milletiz. Biz kadir bilen, darda ve zorda kalan insanlara kucak açan bir milletiz. Bizim geleneğimiz ve geçmişimiz budur. Bunu bazı ülkeler anlayamıyorlar. Anlayamazlar, çünkü onlar her şeyi paraya tahvil etmişler. Para varsa insanlık var, para yoksa hiçbir şey yok."

Huzursuzluğun böyle bir düzenden kaynakladığını, dünyayı huzursuzluğa iten bölgesel farklılıkları, dengesizlikleri ve adaletsizlikleri körükleyenin bu dünya anlayışı olduğuna vurgu yapan Yıldırım, bu anlayışın terk edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Doğusuyla, Batısıyla, Kuzeyiyle, Güneyiyle kardeşlik, küresel barış, bölgesel barış, refahın paylaşımı, zorlukların paylaşımı, adil bir yönetişim sağlanmadan bu meselelerin üzerine en modern silahlarla gitmek terörü yok etmez, daha da artırır. Onun için Birleşmiş Milletler (BM) bu günlerde genel kurul yapıyor. BM'ye düşen en önemli görev itibarını daha da artıracak radikal kararlara imza atmaktır. Bu kararlar yıllardır devam eden bölgesel anlaşmazlıkların sona erdirilmesi ve bu kararlar verilirken bazı ülkelerin rekabetine güçsüz insanların kurban edilmesine izin verilmemesidir. Ümit ederim ki bir gün BM kuruluş amacına çok daha uygun olarak bu hizmetleri yapar hale gelecektir."

Yıldırım, kongreye katılan yabancı konuklara da İngilizce hitap ederek, katılımlarından ve Türkiye'ye gelmelerinden dolayı teşekkür etti.

(Son)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×