2016 Hac Basın Toplantısı

- Diyanet İşleri Başkanı Görmez (2) - "Bu yapıya (FETÖ) gönlünü kaptırmış herhangi birine mihrabı teslim etmemiz doğru olmaz. Ama aynı zamanda herhangi bir ihbar üzerine, yanlış bir bilgi üzerine herhangi bir arkadaşımızın zarar görmesine de gönlümüz razı olmaz" - "Kılı kırk yararcasına çalışmalarımız devam ediyor. En küçük yanlış ve hata bulduğumuzda bunlarla yolumuza devam etmemiz mümkün değil. Bu süreç daha önce başlamıştı. Ama mahkemelerle geri dönüşler oluyordu. Bu yapıya kalbini, gönlünü kaptırmış herhangi birine caminin mihrabını ve minberini vermemekte kararlıyız" - "İranlıların hac ibadetini protesto ederek gelmemelerinin çok büyük üzüntü verici olduğunu ifade etmek isterim. Yaşadığımız bu zor zamanlarda Müslümanların geleceği açısından son derece üzüntü vericidir" - "Bu intihar saldırıları, İslam tarihinde hiç olmamış. Modern zamanlarda bir vahşet yöntemi ve bir cinayet türü olduğu halde, bunlara şehitlik ve şehadetle özdeşleşmiş olması ve böyle nitelendirilmesi ve bu yönden fetvalar veriliyor olması, gerçekten bu asırda yaşadığımız en büyük felaketlerden bir tanesi olmuştur"

2016 Hac Basın Toplantısı
08 Eylül 2016 Perşembe 13:23

MEKKE (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına yönelik çalışmalarının büyük bir titizlikle devam ettiğini belirterek, "Bu yapıya gönlünü kaptırmış herhangi birine mihrabı teslim etmemiz doğru olmaz. Ama aynı zamanda herhangi bir ihbar üzerine, yanlış bir bilgi üzerine herhangi bir arkadaşımızın zarar görmesine de gönlümüz razı olmaz." dedi.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Mekke'deki Hac İdare Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Diyanet İşleri Başkanlığındaki FETÖ mensuplarının temizlenme sürecine ilişkin bir soru üzerine Görmez, 15 Temmuz'un ardından 81 ilde komisyon oluşturduklarını söyledi.

Adalet çizgisinden asla sapmamak üzere her arkadaşlarını dinleyerek hareket etmeye çalıştıklarını aktaran Görmez, şöyle konuştu:

"Ve arkadaşlarımıza şunu kesin bir karar olarak iletim. Bu yapıya gönlünü kaptırmış herhangi birine mihrabı teslim etmemiz doğru olmaz. Ama aynı zamanda herhangi bir ihbar üzerine, yanlış bir bilgi üzerine herhangi bir arkadaşımızın zarar görmesine de gönlümüz razı olmaz. Onun için kılı kırk yararcasına yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ediyor. En küçük yanlış ve hata bulduğumuzda bunlarla yolumuza devam etmemiz mümkün değil. Bu süreç daha önce başlamıştı. Ama mahkemelerle geri dönüşler oluyordu. Şimdi biz bunu dikkate alarak hiçbir arkadaşımızın mağdur olmaması hem de bu yapıya kalbini, gönlünü kaptırmış herhangi birine caminin mihrabını ve minberini vermemekte kararlıyız."

- "Tahribat ortadan kaldırılacak"

Görmez, Doğu ve Güneydoğu'daki terör olaylarının tahrip ettiği camilerin imar ve inşası için gereken çalışmaların başlatıldığını ve Diyanet olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını vurguladı. Özellikle tarihi Kurşunlu Cami gibi tarihi mekanların devletin diğer kurumlarıyla birlikte inşa edilecek hususlar olduğunu aktaran Görmez, şöyle devam etti:

"Terör örgütünün meydana getirdiği tahribatı ortadan kaldırmaya destek olmak için 'Şimdi Yaraları Sarma Zamanı' diye bir kampanya başlattık. Bir taraftan şehit ailelerimize ulaşmaya çalıştık, diğer taraftan terör mağdurları vatandaşlarımıza ulaştık. Diğer taraftan ise terör mağduru olan mabetlerimize el attık. Ramazandan önce ahdetmiştik. Buralarda orada tahrip edilen gazi camilerimiz diyelim, tahrip edilen camilerimiz behemehal tamir ederek ramazanda kardeşlerimizin ibadetine hazır hale getirdik. Ancak bazılarının yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Çünkü bunlar tamamıyla tahrip edilmişlerdir. Onlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Kurşunlu Cami, tarihi bir eser olduğu için tek başına Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapabileceği bir şey değil. Kanunen de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün birlikte üzerinde çalışmaları gerekiyor. Ama Diyanet İşleri Başkanlığı olarak da biz takip ediyoruz. İnşallah, eskisinden daha güzel restore edilerek ibadete açılacaktır."

- "Haccın protesto edilmesi yanlış"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan krizin aşılması için Diyanetin ara bulucu bir rol üstlenmesinin mümkün olup olmadığına ilişkin bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Geçen sene özellikle Tahran'da Suudi Arabistan Büyükelçiliğine yönelik bir saldırı yaşanmıştı. Bu saldırıdan dolayı iki ülke arasında ciddi sorunlar oluştu. Hac ibadeti yaklaştığı zaman, bu sene İranlı hacıların, bu ibadeti yapamayacaklarına dair haber bize ulaştığı andan itibaren, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak harekete geçtik. Daha sonra İran heyet göndererek bizden ara buluculuk yapmamızı istedi. Ben konuyu hem Sayın Cumhurbaşkanımıza hem Başbakanımıza ilettim. Hasetten Müslümanları birleştiren en önemli noktalardan birisinin Kabetullah olduğunu, eğer buralarda da bir ayrım yapılırsa çok daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağımız ifade ettik. Bunun üzerine çalışmalara başladık. Doğrusu çalışmalarımız meyvesini de verdi."

Görmez, daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı İran tarafından hac ibadetini protesto etme gibi bir durumla karşı karşıya kaldığını öğrendiklerinde büyük üzüntü yaşadıklarını ifade ederek, "İranlıların maalesef bu sene hac ibadetini protesto ederek gelmemelerinin çok büyük üzüntü verici olduğunu ifade etmek isterim. Yaşadığımız bu zor zamanlarda Müslümanların geleceği açısından son derece üzüntü vericidir. Hac ibadetinin protesto edilmesi büyük bir yanlışlıktır. Onun için hac ibadetinin gündelik siyasi tartışmaların dışında tutarak haccın bizi inşa etmesine izin vermemiz lazım. Hacın bize umut olmaya devam etmesi lazım. Bu umudun yeşermesi için hac ibadetine katılmaya mezhebimiz, meşrebimiz, düşüncemiz ne olursa olsun, hacın vahdetinde, hacın vahdet potasında en azında senede bir defa bir araya gelerek bu yanlışlıklardan uzaklaşmamız gerekiyor." diye konuştu.

- "Diğer şehit yakınları da haktan yararlanacak"

Mehmet Görmez, 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarının yanı sıra diğer şehitlerin yakınlarının da hac ibadetini yerine getirmeleri konusunda çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Döner dönmez bakanlıklar arası hac ve umre koordinasyonunu toplayıp şehit ailelerinin bu konudaki taleplerini yerine getirmek için her türlü imkana başvuracaklarını aktaran Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hacca gelemeyen şehit ailelerini inşallah gelecek sene hacca getireceğiz. Yahut bizim onlara tanıyacağımız umreden yararlanacaklar. Daha fazla insanın hac ibadetini yerine getirebilmesi için kontenjanların arttırılması gerekiyor. Yapılan çalışmalar ve Harem-i Şerif'in 3 milyondan fazla insanı alamamasından dolayı kısıtlama getirildi. Bizdeki rakamlara göre hacca yazılıp da kuranın kendisine çıkmasını bekleyen bir milyon 700 bin kişi var. Gözü yaşlı bekleyen vatandaşlarımız bulunuyor. Bu zorluğu aşabilmek için Diyanet olarak elimizden geleni yapmaya çalıyoruz. Siz de görüyorsunuz, burası ne kadar yenilenirse yenilensin İslam dünyasında hac beklentisi içinde olanlara karşılık verecek bir durumda değil. Bizim tespitlerimize göre yıllık 25 milyon talep oluyor. Oysa bütün mekanlar genişletilse ve her yer hazır hale getirilse bile 3 milyonu ancak taşıyabiliyor. Bunun içinde gelemeyenlerin umudunu biz de taşıyoruz. Onları getirebilmek için büyük çaba içerisindeyiz."

- "Vahşete fetva verilmesi üzücü"

Görmez, İslam coğrafyasında dökülen kanın durdurulması konusunda alimlere büyük görevler düştüğünü ancak kimi din alimlerinin çatışma ve dökülen kana taraf olmalarının üzüntü verici olduğunu söyledi.

"En üzücü olansa bazı alimlerin fetvalarıyla taraf olmalarıdır." diyen Görmez, şunları kaydetti:

"Bir takım cinayetlerin işlenmesine sebep olmaları üzüntü vericidir. Mesela bu intihar saldırıları, İslam tarihinde hiç olmamış. Modern zamanlarda bir vahşet yöntemi ve bir cinayet türü olduğu halde, bunlara şehitlik ve şehadetle özdeşleşmiş olması ve böyle nitelendirilmesi ve bu yönden fetvalar veriliyor olması, gerçekten bu asırda yaşadığımız en büyük felaketlerden bir tanesi olmuştur. Bu vahşeti işleyenlerin vahşetinden, bu konuda fetva verenler de hep hak ettikleri cezayı alacaklardır. Ama buna rağmen ilmin aydınlığında alimlerin yol gösterici olmaları gerekiyor."

Görmez, bu yıl tüm İslam dünyasıyla Kurban Bayramı'nın kutlanmasının sevindirici olduğunu, ramazanda da benzer bir birlikteliğin sağlanması için çaba gösterildiğini ifade etti.

(Bitti)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×