2016 Avrupa Futbol Şampiyonası

- Almanya İçişleri Bakanı Maiziere: - "Fransızların ricası üzerine potansiyel holigan olan 2 bin 500 kişinin ismini Fransız makamlarına verdik"

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası

BERLİN (AA) – Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maziere, Fransa’nın evsahipliğinde düzenlenen 2016 Avrupa Şampiyonasının (Euro 2016) güvenliğine ilişkin 21 holiganın ülkeden çıkışını engellediklerini söyledi.

Maiziere, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, Euro 2016 öncesinde polisin çok sayıda holiganla izlenildiklerini izah eden görüşmeler yaptığını belirtti.

İzlenmelerine rağmen yine de bazı kişilerin sınırdan geçmeyi başarabileceğini ifade eden Maiziere, "Fransızların ricası üzerine potansiyel holigan olan 2 bin 500 kişinin ismini Fransız makamlarına verdik. Fransızları sınır kontrollerinde destekliyoruz ve 21 holiganın ülkeden çıkmasını engelledik." dedi.

Maiziere, her dört yılda bir düzenlenen Avrupa şampiyonalarında benzer şiddet olaylarının görülmesinden dolayı Avrupa’daki içişleri bakanlarının neleri yanlış yaptığına ilişkin bir soruya karşılık, kamuya açık yerlerin kameralarla izlenmesinin önemine işaret etti.

Suç takibi açısından kamaralardan alınan görüntülerin çok önemli olduğunu ifade eden Maiziere, "Belki Almanya’da herkes, kamuya açık yerlerin kameralarla gözetlemenin suçsuz insanların izlenmesi değil, bunun bir yardımcı araç olduğunu anlar. Almanya'da da kameralarla gözlem yapılmasının daha da genişletilmesi lazım. Polislerin üzerlerinde taşıdığı kameralar da polisin güvenliği için önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

Futbol karşılaşmaları gibi büyük etkinliklerde alkol tüketilmesinin yasaklanmasına destek veren Maiziere, Fransa'nın statlar ve çevresinde alkol yasağı uygulamasının doğru bir karar olduğunu vurguladı.

Maiziere ayrıca polise saldırılara ilişkin cezaların yükseltilmesinden yana olduğunu ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×