19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençler ve sporcular için verilen resepsiyonda konuştu: (3) - "Gençler, bilgi ve hikmet... Bu iki kavramı unutmayın. Bilgisiz hikmet, hikmetsiz bilgi olmaz. Kolu eylem, yumruğu vurmak için kalkan değil, selam vermek, dua etmek, iş yapmak için kalkan gençlere ihtiyacımız var" - "Yüreği kendi devletine, kendi halkına kinle, nefretle, öfkeyle dolu değil, kalbi ülkesine ve milletine hizmet aşkıyla, sevgisiyle kıpır kıpır olan gençlere geleceğimizi emanet etmek istiyoruz. Vaktini heba eden değil, vaktini en iyi şekilde değerlendiren, yıkıcı değil yapıcı düşünen, konuşan, hareket eden gençlerle yol yürümek arzusundayız" - "Sadece iyi mühendis, iyi doktor, iyi avukat, iyi öğretmen, iyi iktisatçı, iyi işletmeci olmak yetmez. Aynı zamanda inancı, kültürü, irfanı, idrakıyla iyi birer insan da olmamız gerekiyor"

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gençler, bilgi ve hikmet... Bu iki kavramı unutmayın. Bilgisiz hikmet, hikmetsiz bilgi olmaz. Kolu eylem, yumruğu vurmak için kalkan değil, selam vermek, dua etmek, iş yapmak için kalkan gençlere ihtiyacımız var." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla verilen resepsiyonda, gençler ve sporculara seslendi.

Geçen 13 yılda 5 milyon 645 bin yeni istihdam oluştuğunu, iş sağlandığını, aynı dönemde spor tesisi sayısının bin 575'ten 3 bin 377'ye, lisanslı sporcu sayısının 278 binden 6 milyon 232 bine çıktığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sporcu bir gençlik ama hepsinden öte istiyorum ki sportmen bir gençlik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 79 yılda 6 bin 100 kilometre bölünmüş yolu bulunan bir Türkiye olduğunu, 12 yılda ise yaklaşık 18 bin kilometre bölünmüş yol inşa ettiklerini, "Yapılmaz, olmaz" denilen Marmaray'ı yaptıklarını da belirten Erdoğan, "Denizin altından... Çünkü bizim dedemiz Fatih, karadan kadırgaları yürüttü. Biz de denizin altından hızlı treni yürütüyoruz. 3 yılda geçen yolcu ne kadar biliyor musunuz, 130 milyon." dedi.

Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de bitmek üzere olduğunu vurgulayarak, "İnşallah 26 Ağustos'ta açacağız. Ve bağlantı yollarının ihalesi de yapıldı. İnşallah en geç 3 yıl içerisinde o yollar da bitecek. Bunlar otoyol, yani bir taraftan gireceksiniz ta Kınalı'dan Akyazı'ya kadar hiç durmadan bastırıp gideceksiniz." ifadesini kullandı.

Manzaranın da doyumsuz olacağını anlatan Erdoğan, Avrasya Tüneli'ni de bu yılın sonuna kadar bitirmenin gayreti içinde olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir başka adımın da İzmit Körfezi olduğuna değinerek, onun son tabliyelerini de yerleştirdiklerini hatırlattı.

Yalova-Orhangazi arasında Osmangazi Köprüsü'nü adeta oraya 40 kilometrelik bir otoyolla bağladıklarını anlatan Erdoğan, bunun da İstanbul'u İzmir'e bağlayacağını ve ulaşımın 8,5 saatten 3 saat 15 dakikaya düşeceğini bildirdi.

"Bunlar modern Türkiye'nin işaret fişekleridir" diyen Erdoğan, o yollardan geçen genç neslin, "Çevreci bir Türkiye'yi biz şimdi yaşıyoruz" diyeceklerine inandıklarını vurguladı.

Erdoğan, bunun yanında terör örgütlerinin maşası haline gelen, kendini yetiştirmek yerine zamanını kötü alışkanlıklarla öldürmeyi tercih eden gençlerin de bulunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eskilerin "Su-i misal emsal teşkil etmez" dediğini, bunun "Kötü örnek, örnek gösterilmez" anlamına geldiğini ifade ederek, iyilere bakacaklarını, kötü örnekleri ortadan kaldırmaya çalıştıklarını, çalışmayı da sürdüreceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ama asıl önemli olan idealimizdeki gençlerimiz için neler yaptığımızdır, neler yapabileceğimizdir. Sadece iyi mühendis, iyi doktor, iyi avukat, iyi öğretmen, iyi iktisatçı, iyi işletmeci olmak yetmez. Aynı zamanda inancı, kültürü, irfanı, idrakiyle iyi birer insan da olmamız gerekiyor. Biz bu yola çıkarken bu inançla çıktık. Gençler, bilgi ve hikmet... Bu iki kavramı unutmayın. Bilgisiz hikmet, hikmetsiz bilgi olmaz. Kolu eylem, yumruğu vurmak için kalkan değil, selam vermek, dua etmek, iş yapmak için kalkan gençlere ihtiyacımız var. Yüreği kendi devletine, kendi halkına kinle, nefretle, öfkeyle dolu değil, kalbi ülkesine ve milletine hizmet aşkıyla, sevgisiyle kıpır kıpır olan gençlere geleceğimizi emanet etmek istiyoruz. Vaktini heba eden değil, vaktini en iyi şekilde değerlendiren, yıkıcı değil yapıcı düşünen, konuşan, hareket eden gençlerle yol yürümek arzusundayız. Bugün her biri taze fidan olan gençlerimizin yarın ülkelerini ve milletini kucaklayacak ulu çınarlara dönüşmesini sağlayacak şartları oluşturmak için inşallah hep birlikte çok fazla gayret göstereceğiz."

Sporcu gençlerin de konuklarız arasında bulunduğunu aktaran Erdoğan, onlara da olimpiyatlarda başarı dileyerek, "Altınlarınız bol olsun, gümüşleriniz bol olsun, bronzlarınız bol olsun, gelecekle mukayese edilmeyecek kadar bol olsun. Allah sağlığınızı daim etsin." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda ziyaretlerinden dolayı gençlere teşekkür ederek, bayramlarını kutladı.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×