19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da törenle kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

EDİRNE/ KIRKLARELİ / TEKİRDAĞ - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da tören düzenlendi.

Atatürk Anıtında düzenlenen törende Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak, anıta çelenk sundu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Ocak, günün anlam ve önemini belirten konuşmada, 19 Mayıs 1919 tarihinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletinin içindeki bağımsızlık korunu alevlendirdiği ve tam bağımsız bir Türkiye için kutlu bir yolun başlangıcı olan unutulmaz bir tarih olduğunu belirtti.

Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılına doğru zaman ilerlerken, Türkiye'nin büyük güç olma yolunda büyük mesafe aldığını ifade eden Ocak, ''Sevgili gençler, Türkiye'mizi geleceğin ülkesi yapmak için sorumluluk alacağınız inancındayım. Bu duygu ve düşüncelerle başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, dökülen kanlarıyla bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, bayramınızı kutluyorum.'' diye konuştu.

Edirne Valisi Mehmet Tekinarslan, kutlamalar nedeniyle Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan spor alanlarını gezdi. Vali Tekinarslan, spor yapan gençlerin ve çocukların bayramlarını kutladı, onlarla sohbet etti. Zaman zaman sporculara eşlik etti. Vali Tekinarslan'a, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhat Ocak, Edirne Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan da eşlik etti.

- Kırklareli

Kırklareli Vilayet Meydanı'ndaki törene, Vali Yardımcıları Tahir Demir, Günay Öztürk, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Muammer Aydın, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Aydın'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Festival Alanı'nda devam eden törende Aydın, bir konuşma yaptı.

Halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden törende öğrenciler tarafından şiirler okundu. Tören Gençlik Merkezi öğrencileri tarafından jimnastik ve ritim gösterileri ile sona erdi.

- Tekirdağ

Tekirdağ'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

Tekirdağ Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı'na Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hazan Kadir Kardaş'ın çelenk sunması ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan tören, sahil dolgu alanında bulunan Amfi Tiyatro'da devam etti.

Kardaş, törende yaptığı konuşmada, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da milli duygular içerisinde Samsun'a attığı adımın Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının en büyük adımı olduğunu belirtti.

Bu adımın 97. yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Kardaş, "Geçmişini, tarihini, kültürü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlere aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs'ın ilk bağımsız atışını yapan Atatürk, vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle bu günü gençlere armağan etmiştir." diye konuştu.

Törende daha sonra öğrenciler şiirler ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okurken, Moğalistan Gösteri Topluluğu tarafından akrobasi gösterileri yapıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×