19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

- İstanbul'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatih Spor Kompleksinde düzenlenen törenle kutlandı - Milli karateciler ve engelli sporcuların sportif gösterilerini sunduğu törende, Spor AŞ Genel Müdürlüğü antrenörlerinden oluşan SporAŞK Grubu'nun gençlik ve spor temalı dansları beğeniyle izlendi - İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Koç: - "19 Mayıs 1919 öyle bir tarihtir ki bu tarih, ecdadımızın gelecek nesiller, ezansız, bayraksız, topraksız kalmasın diye yürütülen bir diriliş mücadelesinin adı, tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış bir destansı öyküsüdür"

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

İSTANBUL (AA) - İstanbul’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatih Spor Kompleksinde düzenlenen törenle kutlandı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Şükrü Korlu'nun katıldığı tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü İbrahim ilhami Koç, törende, 19 Mayıs'ın, vatanın düşman işgalinden kurtarılması ve bağımsızlık uğruna binlerce canın feda edildiği, yedi cihana meydan okunan şanlı tarihin destansı bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, aziz milletin emsalsiz özverisi ve yüce meclisin cesur kararlarıyla yürütülen İstiklal Savaşı'nın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına vesile olduğunu belirten Koç,"19 Mayıs 1919 öyle bir tarihtir ki bu tarih, ecdadımızın gelecek nesiller, ezansız, bayraksız, topraksız kalmasın diye yürütülen bir diriliş mücadelesinin adı, tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış bir destansı öyküsüdür. Unutulmasın ki ecdadımız, Uhud Savaşı'nın sancaktarı vücuduna kefen bulamayan Musab bin Umeyr'in, Hazreti Hamza'nın, adalet timsali Hazreti Ömer'in, Sultan Alpaslan'ın, Kılıçarslan'ın, Ertuğrul Gazi'nin inancını zırh bilip, arkalarına dönüp bakmadılar bile. Analar kınalı kuzularını cepheye yollarken, belki bir daha sarılamadılar çocuklarına. Lakin o kınalı kuzular, bu milletin her daim hayırla yad edeceği ve rahmet okuyacağı birer kahraman haline dönüştüler." diye konuştu.

Türkiye'nin en önemli potansiyelinin gençler olduğunu vurgulayan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun bilincindeki nesiller olarak kendinizi en iyi şekilde yarınlara hazırlamalı, şanlı tarihimize bir tuğla da siz koymalısınız. Bilinmelidir ki bu ecdadımıza bir millet olarak borcumuzdur. Suriye'de savaşın hayatlarını alt üst ettiği, Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük özverisi ve duyarlılığı sayesinde ülkemizin kucak açtığı Suriyeli genç kardeşlerimize de sahip çıkın. Unutmayın ki onlar bize Selahaddin Eyyubi'nin emanetidir. Asırlarca birlik ve beraberliğimizin tesisi, kardeşlik ruhunun canlı tutulmasıyla bugünlere gelmiş bulunmaktayız. Bundan sonra da gençliğimizin özünde bu birlik ve beraberliğin güçlendirilmesiyle, yarınlarımız, bugünlerimizden daha güzel ve inşallah aydınlık olacaktır."

Törende daha sonra, Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan orkestra ve koro, Bozkırlar Yeşerecek Marşı, Gençlik Marşı ve 19 Mayıs Marşı’nı seslendirdi.

TRT İstanbul Müdürlüğü ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Milli Mücadele ve 19 Mayıs" temalı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri, İstanbul Valisi Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Dündar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Selamet tarafından verildi.

Türkiye'yi uluslararası müsabakalarda başarıyla temsil eden milli karateciler karate-kata, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren engelli sporcular da sportif gösterilerini sundu.

Tören, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ'nin antrenörlerinden oluşan SporAŞK Grubu'nun gençlik ve spor temalı gösterisiyle sona erdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×