19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: - "Cumhuriyetin emanet edildiği milyonlar, özgürlük ve bağımsızlığımızı sonsuza kadar koruyacaktır"

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin emanet edildiği milyonların, özgürlük ve bağımsızlığı sonsuza kadar koruyacağını belirtti.

Kılıçdaroğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da ülkeyi işgalden kurtarmak ve tam bağımsız, özgür bir ülke kurmak ülküsüyle Samsun'a çıktığına ve bunun, milletin kaderini değiştiren, yolunu aydınlatan tarihi bir başlangıç olduğuna dikkati çekti.

"19 Mayıs ile toprakları zorla alınmak, halkı zincirlenmek, geleceği yok edilmek istenen milletimiz kendi kaderini eline almış, 'ya istiklal ya ölüm' diyerek varoluş mücadelesine başlamıştır." ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, bu ruh ile Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlandığını, milli egemenliğe dayanan, çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkmayı hedefleyen, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin kurulduğunu vurguladı.

Tüm özgürlük ve hakların teminatının kaynağının, milletin sahip olduğu "Kurtuluş Mücadelesi" ruhu olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"19 Mayıs tarihini önemsizleştirmek, sıradanlaştırmak, takvimlerden bir yaprak haline getirmek isteyenler, bu ruhu kavrayamamış acizler ile bağımsızlık, özgürlük ve milli egemenliğe dayanan demokrasi düşmanlarıdır. Ülkemize düşman olan bu zihniyet dün olduğu gibi gelecekte de yenilmeye mahkumdur. Cumhuriyetin emanet edildiği milyonlar, özgürlük ve bağımsızlığımızı sonsuza kadar koruyacaktır."

Kılıçdaroğlu, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayarak, başta Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere, bütün kahramanları minnetle ve şükranla andığını kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×