19 Eylül Gaziler Günü

- İstanbul Valisi Şahin: - "Bu millete ne kadar teşekkür etsek ne kadar minnet ve şükran ifade etsek azdır. Yetmez bunun bilincindeyiz ama gelecek tasarruflarımız kapsamında baktığımızda bu milletle gerçekten övünüyoruz. Geleceğimize dair ümitlerimiz, umutlarımız, beklentilerimiz zirve yaptı"

19 Eylül Gaziler Günü

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Bu millete ne kadar teşekkür etsek ne kadar minnet ve şükran ifade etsek azdır. Yetmez bunun bilincindeyiz ama gelecek tasarruflarımız kapsamında baktığımızda bu milletle gerçekten övünüyoruz. Geleceğimize dair ümitlerimiz, umutlarımız, beklentilerimiz gerçekten zirve yaptı." dedi.

İstanbul Valiliği tarafından 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Taksim'deki bir otelde gaziler ve yakınları onuruna yemek verildi.

Vali Şahin, programda, Gaziler Günü'nü kutlayarak, şehitlik ve gaziliğin millet kültürünün çok önemli iki unsuru olduğunu söyledi.

Bu toprakları vatan ve ay yıldızı bayrak yapanın şehit ve gazilerin fedakarlıkları olduğunu belirten Şahin, ''Bu fedakarlıklarınızı hiç bir zaman unutmayacağız.'' dedi.

Şahin,15 Temmuz'da yaşanan hain kalkışma sırasında milletin şehadet ve gazilik aşkıyla yanıp tutuştuğunu bir kez daha gösterdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Hiç sağına, soluna, ardına bakmadan sokaklara çıktı. İnsanlar bu milletin, bu ülkenin geleceği noktasında, 'Benim üzerime bir görev düştü. Bu görevi mutlaka yerine getirmeliyim, aksi takdirde yarın benim ve çocuklarımın yaşayacağı bir vatan kalmayacak' diyerek sokaklara çıktılar. Bu, milletimizdeki asaletin hiç bitmediğini, o vatan aşkının hiç sönmediğini gösteren en güzel örneklerden biri oldu. Bu millete zaman zaman belki bir takım ihtilaflar nedeniyle acaba geleceğimiz sıkıntıya mı düşecek, acaba millet olma hasletlerimizi yitirmeye mi başladık gibi ümitsizlikler birçok olayda aslında aramızdaki ihtilafların çok derin olmadığını gösterdi. Biz bunu Kıbrıs savaşında, depremlerde görmüştük.''

Vali Şahin, milletin dayanışmasının 15 Temmuz'da zirve yaptığını vurguladı.

"Bu millete ne kadar teşekkür etsek ne kadar minnet ve şükran ifade etsek azdır. Yetmez bunun bilincindeyiz ama gelecek tasarruflarımız kapsamında baktığımızda bu milletle gerçekten övünüyoruz. Geleceğimize dair ümitlerimiz, umutlarımız, beklentilerimiz zirve yaptı." diyen Şahin, kendilerine düşenin bundan sonra bu tür hain girişimlere, bu tür kandırılmış insanların kalkışmalarına ve hareketlerine karşı uyanık durmak olduğunu aktardı.

Vasip Şahin, bir takım insanları da bu tür badirelere ve aldatılmışlıklara sürüklenmeden önce kurtarmak gerektiğine dikkati çekerek, "Dolayısıyla biz tek bir millet, tek bir vatanın, tek bir devletin mensupları olarak sadece kendimizden değil bu tür kandırılmışlık riski altında olan tanıdıklarımıza, eşimize dostumuza vatandaşlarımıza da sahip çıkmak, onlara el uzatmak gibi bir görevle de görevliyiz.'' diye konuştu.

- ''Sokağa çıkan insanlar arkasına bakmadı''

Şahin, darbe girişimi gecesi sokağa çıkan insanların arkasına bakmadığını, milletin de bunun altında kalmayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu kahramanlığın, bu cesaretin altında millet kalmadı. Birer örnek olarak kendisine birer meşale olarak ufkunu aydınlatan birer sembol olarak bu millet bunları aldı. Onlara bundan sonrası için sonuna kadar sahip çıkmanın sözünü verdiler. Bu topluluk aslında biraz da onu ifade ediyor. Biz sizlerin hizmetkarıyız. Sizlerin en ufak sorunlarında sizlere yardımcı olmak, sizlere destek vermek, sizlerin sorununuzu gidermekle sorumluyuz hem vicdanen hem de resmen. Dolayısıyla bizim kapılarımızı sizin kapılarınızdır. Çalmadan randevu almadan girmeniz gereken sizin kapılarınızdır. Bu noktada herhangi bir sorun olduğunda bizlere bu görevli bütün arkadaşlarımıza ulaşın. Sorunlarını kafanızda büyütmeden bize iletin. Çözme yolunda da biz de elimizden geleni gayret edelim.''

Yemeğe, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, 15 Temmuz gazilerinin de bulunduğu çok sayıda gazi ve yakını katıldı.


Etiketler; #Gaziler Günü

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×