16. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali

- Festival, 1-4 Eylül tarihleri arasında Caddebostan koyunda gerçekleştirilecek

16. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali
29 Ağustos 2016 Pazartesi 18:38

İSTANBUL (AA) - Türk Balıkadamlar Spor Kulübü tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenecek olan Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali, 1-4 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Caddebostan koyunda gerçekleştirilecek.

Kulüp Başkanı Mehmet Nezih Saruhanoğlu, Caddebostan'daki kulüp merkezinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1980'li yıllardan itibaren denizlerin sür'atle kirlenmeye başladığını söyledi.

Dışarıdan bakıldığında deniz kirliliğinin fark edilmediğini ama kendilerinin su altında fazla vakit geçirdikleri için bu kirlilikten rahatsız olduklarını belirten Saruhanoğlu, "Bunun üzerine biz bir su altı çöp toplama yarışması tertip ettik. Bu etkinlik 80'li yıllarda başladı ve ilk olarak bunu yarışma gibi sunduk. Sırf Caddebostan koyundan 10 tona yakın çöp çıktı. Bu durum basında da büyük ilgi gördü." dedi.

Bu çalışmaların zamanla tüm Türkiye'ye yayıldığını ifade eden Saruhanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu ilk başlatan biz olduğumuz için mutluyuz. Kirliliği görüntüleyip basın yoluyla daha fazla insana gösterelim diye, daha sonra su altı kirliliği görüntüleme yarışması şeklinde bir etkinlik başlattık. Su altında fotoğraf ve video çeken arkadaşları daldırdık. Bu 23 yıldır devam eden bir etkinlik. Daha sonra da bunu uluslararası festivale dönüştürdük. Festivalin de bu sene 16'ncını düzenliyoruz. Dünyadaki en meşhur su altı fotoğrafçıları, su altında film ve video çekenler bu festivale katılıyor. Resimlerini ve eserlerini yolluyorlar. Uluslararası jürimiz bunları değerlendiriyor. Bu sayede bütün dünya da bizim yaptığımız bu faaliyetleri öğrenmiş oluyor. Dünyada bu tip yaklaşık 20 festival var. Bizimki 6- 7'nci sıralarda. Çok ilgi gören bir festival. Festival boyunca resim sergileri, paneller ve konferanslar olacak. Festival aynı zamanda sporun, çevreciliğin ve sanatın bir arada sunulduğu ender etkinliklerden biri. Biz her sene bu festivali sualtına gönül veren bir isme ithafen yapıyoruz. Bu sene de Mustafa Koç'a ithaf ediyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×