"15 Temmuz Derneği" kuruldu

- FETÖ'nün darbe girişiminin ardından yaşananlar ve gecenin kahramanlarının unutulmaması için, yönetiminde şehit yakınlarının da yer aldığı "15 Temmuz Derneği" çalışmalarına başladı - 15 Temmuz Derneği Başkanı Şebik: "15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimi karşısında asil bir duruş sergileyerek darbe girişimine fırsat vermeyen halkımızdaki milli birlik ve beraberlik şuurunu yaygınlaştırmak, bu şuuru gelecek nesillere taşımak, göğsünü kurşunlara siper ederek şanlı bir vatan müdafaası gösteren şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak, şehit ailelerine, gazilerimize, gazi ailelerine dost, kardeş ve hami olmak amacıyla kurulduk"


ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yaşananlar ve gecenin kahramanlarının unutulmaması için, yönetiminde şehit yakınlarının da yer aldığı "15 Temmuz Derneği" faaliyetlerine başladı.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Abdurrahman Tarık Şebik'in yaptığı derneğin kurucu yönetim kurulu üyeleri arasında, İstanbul Saraçhane'de şehit düşen Prof. Dr. İlhan Varank'ın kardeşi olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Mustafa Varank, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde şehadet mertebesine erişen Erol Olçok'un kardeşi ve Abdullah Tayyip Olçok'un amcası Cevat Olçok ile karikatürist-oyuncu Hasan Kaçan da yer aldı.

Dernek Başkanı Şebik, yaptığı yazılı açıklamada, derneğin kuruluş amacını "15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimi karşısında asil bir duruş sergileyerek darbe girişimine fırsat vermeyen halkımızdaki milli birlik ve beraberlik şuurunu yaygınlaştırmak, bu şuuru gelecek nesillere taşımak, göğsünü kurşunlara siper ederek şanlı bir vatan müdafaası gösteren şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak, şehit ailelerine, gazilerimize, gazi ailelerine dost, kardeş ve hami olmak amacıyla kurulduk." şeklinde özetledi.

Kuruluşunun ardından derneğin ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini de aktaran Abdurrahman Tarık Şebik, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarına yönelik destek çalışmalarına çok hızlı ve sistemli bir şekilde başlanması, darbe girişiminin ve darbeye karşı kahramanca duruşun ulusal ve uluslararası platformlarda anlatılması ve hafızalarda canlı tutulması adına projeler hazırlanmasına karar verildiğini bildirdi.

Şebik, derneğin faaliyet alanlarının genişletilebilmesi için "15 Temmuz Vakfı"nın kuruluş çalışmalarının yürütüldüğünü de aktardı.

Açıklamada, dernek yönetimince muhtelif kurum ve organizasyonlarla iş birlikleri yapılacağı, benzer amaçlı projelerin hayata geçirilebileceği, 15 Temmuz şehitlerinin aziz hatıralarının ve yakınlarının hassasiyetlerinin gözetilmesi noktasında sorumluluk alınacağı kaydedildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×