Türkiye ile Çin arasında nükleer enerji anlaşması

Enerji Bakanı Albayrak, Çin seyahatinde nükleer enerji alanında işbirliğini öngören mutabakat metnini imzaladı

Türkiye ile Çin arasında nükleer enerji anlaşması
30 Haziran 2016 Perşembe 10:46

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri, iki ülke arasında nükleer enerji alanında işbirliğine dair mutabakat zaptını imzaladı. Zaptın kapsamının nükleer teknolojiler ve nükleer işbirliğinin karşılıklı olarak geliştirilmesi olduğu belirtildi.
Başkent Pekin’deki G20 Enerji Bakanları Toplantısı için Çin’e giden Bakan Albayrak, toplantının açılış seremonisine katıldı. Açılışta gerçekleştirilen aile fotoğrafı ve oturumun ardından Albayrak, bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Temasları sırasında Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri ile bir araya gelen Albayrak, enerji sektörü için önemli bir anlaşmaya imza attı. Albayrak ve Bekri iki ülke arasında nükleer teknolojiler ve işbirliğinin karşılıklı geliştirilmesine dair mutabakatı imzaladılar.

Albayrak, başta kömür ve yenilenebilir enerji olmak üzere, Türkiye’nin enerji alanındaki yatırım imkânlarını anlatırken, Çinli firmaları Türkiye’ye yatırıma davet etti.
İlk gün gerçekleştirilen görüşmeler akşam yemeği ile tamamlanırken, Albayrak, bugün de “Uluslararası Enerji Gelişimi İçin Beklentiler, Fırsatlar ve Tehditler” başlıklı oturumun moderatörlüğünü yapacak ve bu oturumda enerji stratejileriyle ilgili bir konuşma gerçekleştirecek.

Albayrak ve Bekri, güçlü işbirliğinin enerjinin diğer alanlarına da yansıtılması konusunda ortak fikir benimsediklerini ifade ettiler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×