Brent petrol 40 doların üzerinde dengelendi

Petrol fiyatları uzun süre sonra 40 doların üzerine çıktı. Brent türü ham petrolün varil fiyatı, dün 40 doların altında güne başlaması sonrasında Çin'den gelen olumsuz dış ticaret verilerinin etkisinin sürmesiyle 39,37 dolara kadar geriledi

Brent petrol 40 doların üzerinde dengelendi
10 Mart 2016 Perşembe 12:13

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı öncesinde sınırlı hareket eden Brent petrolün varil fiyatı, 40 doların üzerinde dengelendi.

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, dün 40 doların altında güne başlaması sonrasında Çin'den gelen olumsuz dış ticaret verilerinin etkisinin sürmesiyle 39,37 dolara kadar geriledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi stok verilerinin ardından dalgalanmanın arttığı Brent petrolün varil fiyatı, günü 40,82 dolardan tamamladı.

Bugün ise ECB faiz kararı öncesinde sınırlı hareket gözlenen Brent petrolün varil fiyatı, en düşük 40,47 ve en yüksek 40,99 doları gördükten sonra şu dakikalarda 40,60 dolardan işlem görüyor.
Analistler, ECB'den negatif mevduat faizinde indirim, tahvil alım miktarının artırılması ve programın süresinin uzatılması gibi ek teşvik beklentilerinin olduğunu, söz konusu beklentilerin karşılanması durumunda petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareket görülebileceğini kaydediyor.
Brent petrolün varil fiyatının 40 doların üzerinde kalıcı olması durumunda 41,7 doların direnç, 39 doların da destek konumunda izleneceğini belirtiyor.

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı ise dün yüzde 5,1'lik artışla 38,16 dolardan kapanmasının ardından, şu dakikalarda 37,9 - 38,4 dolar dar bandında hareket ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×