Konut kredilerine 'darbe indirimi' geliyor

Konut satışlarının darbe girişiminden etkilenmemesi için ölemler alınıyor. Faizlerin yüzde 0,7'ye düşmesi bekleniyor

Konut kredilerine 'darbe indirimi' geliyor
26 Temmuz 2016 Salı 10:07

Darbe girişimi ile ekonominin sekteye uğramaması için Emlak Konut devreye girdi. Tüm konut projeleri Emlak Konut bünyesinde kurulacak çatı şirkette toplanacak. Konutlar düşük faiz ve uzun vade ile satılacak.

Önceki hafta yaşanan darbe girişiminin ekonomiye etkisini ortadan kaldırmak için Türkiye’nin ekonomideki en önemli ayaklarından birisi olan gayrimenkulde harekete geçildi. 

Haberturk'ün haberine göre, Emlak Konut, olası problemlere karşı eylem planlarını hazırladı ve düğmeye bastı. Edinilen bilgilelere göre öncelikle anlaşma yapılan şirketlerin tüm projeleri Emlak Konut güvencesi ile tek çatı altında toplanacak. Bir araya gelen projelerin satışı bu isim altında yapılacak. Güvenceyi Emlak Konut vereceği için şirketlere olan güvensizliğin önüne geçilecek. Sisteme dahil olan şirketlerin şantiyelerde işleri aksatmadan yürütmesi için de şirketlere nakit destek anlamına gelebilecek uygulamalar yapılacak. Örneğin hasılat paylaşımı yöntemi ile yapılan konutların satışında Emlak Konut’un aldığı pay zaman olarak ötelenecek. Böylece şirketler finansal olarak rahatlayacak ve projelerini kolaylıkla bitirebilecek.

Diğer yandan darbeye direnen vatandaşın artan faiz oranlarından etkilenmemesi için de önlemler alınıyor. Tek çatı altında toplanan projelerin satışında şu anda piyasada olmayan faiz oranları ve vadeler sunulacak. Kamu bankaları başta olmak üzere bankalarla bu konuda görüşüldüğü tahmin ediliyor. Çalışma tamamlandığında faiz oranlarının yüzde 0,7’ye çekilmesi vadelerin de 10 yıla uzatılması, böylece vatandaşa daha düşük taksitlerle ödeme imkânı sağlanması bekleniyor. Halen piyasada en ucuz kredi faizi aylık yüzde 1.12 düzeyinde bulunuyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×