Zirai don mağduru fındık ve kayısı üreticilerinden acil destek raporu

Ordu ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odaları (TSO), bölgenin yaşadığı kar ve zirai don felaketinden dolayı fındık üretimiyle uğraşan bölge çiftçisine destek talep ederek, konunun takipçisi olmasını istedikleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği...

Zirai don mağduru fındık ve kayısı üreticilerinden acil destek raporu
12 Mayıs 2014 Pazartesi 14:13

Ordu ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odaları (TSO), bölgenin yaşadığı kar ve zirai don felaketinden dolayı fındık üretimiyle uğraşan bölge çiftçisine destek talep ederek, konunun takipçisi olmasını istedikleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na rapor sundu. Ayrıca Malatya Ticaret Borsası da TOBB’a başvurarak zirai don nedeniyle, mağdur olan kayısı üreticilerinin sorunları için çözüm önerilerini bildirdi.

Söz konusu talepleri 03 Mayıs 2014 Cumartesi günü gerçekleşen TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu ve Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Müşterek Toplantısı’nda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iletildiğini bildiren Rifat Hisarcıklıoğlu, raporlarda bir milyonu aşkın kişinin bu felaket üzerine büyük sıkıntıya girdiğini kaydetti. Söz konusu raporda; başta bölge çiftçilerinin desteklenmesi ve borçlarının ertelenmesi olmak üzere bir dizi tedbir talebinde bulunuldu. Yaşanan felaket dolayısıyla, orta ve yüksek kesimlerde yüzde 100, alt kesimlerde ise yüzde 40 ile yüzde 70 arasında ürün kayıpları yaşandığına dikkat çekilerek, bunun neticesinde piyasadaki kabuklu fındık fiyatlarının ortalama 6 TL’den 10 TL’ye kadar yükseldiğine değinildi. Ayrıca, bu felaketin bölgede domino etkisi göstereceği ifade edilerek, yaklaşık 76 bin çiftçinin mağdur olduğu, üreticinin mağduriyetinin bölge taciri ve esnafını da etkileyeceği anlatıldı.

Raporda; Karadeniz’deki söz konusu bölge çiftçisinin desteklenmesi ve fındık çeşitlerinde bazı teşvikler verilmesi, mevcut kredi borçlarının ertelenmesi, KOSGEB başta olmak üzere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu gibi aracı kuruluşlar vasıtasıyla düşük faizli kredi ya da hibe programlarının devreye alınması, sona erdirildiğinde 170 TL olan Alan Bazlı Gelir Desteği'nin afet gerekçesiyle 250 TL üzerinden Ordu, Giresun ve Trabzon için devam ettirilmesi, fındıkta lisanslı depoculuk çalışmalarının desteklenmesi, Hazine ve TOBB’un bu alandaki desteklerinin tüm bölgeye yayılması gibi talepler yer alıyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×