Zafer Çağlayan: Teminat mektupları alınan kararla koruma altında

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, teminat mektuplarının Bakanlar Kurulu kararı kapsamında koruma altında olduğunu söyledi.

Zafer Çağlayan: Teminat mektupları alınan kararla koruma altında
13 Aralık 2013 Cuma 12:48

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, teminat mektuplarının Bakanlar Kurulu kararı kapsamında koruma altında olduğunu söyledi. Libya bankaları tarafından Türk firmalarının teminat mektuplarının nakde çevrilmesinin söz konusu olmadığını, Libya’ya yönelik yaptırımların yer aldığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının yürürlükte olduğunu belirten Çağlayan, "Teminat mektupları Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında koruma altındadır." dedi.

Bakan Çağlayan, son günlerde bazı basın yayın organlarında Libya bankaları tarafından Libya’da olağanüstü durumun sona erdiği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının kaldırıldığına atıfla teminat mektubu tazmin taleplerinde bulunulduğu yönünde haberler üzerine yazılı açıklama yaptı. Türkiye’nin Libya’nın en zor dönemlerinde yanında olduğu belirten Çağlayan, "Devrim sonrasında okul, hastane, karakol, cami gibi kamu hizmeti veren tesislerin bir kısmı Türk müteahhitlik firmaları tarafından bedelsiz olarak yenilendi. Libya’nın imarı ve kalkınması için müteahhitlerimiz devrim sonrasında Libya’nın menfaatlerine çok önem verdiler." diye konuştu. Yaşanan gelişmeler nedeniyle imkanların sonuna kadar zorlandığını aktaran Çağlayan, şu bilgileri verdi:

"Libya’ya yönelik yaptırımların yer aldığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından çıkarılan ve ülkemiz açısından bağlayıcı özellik taşıyan 1970 ve 1973 sayılı kararlarda yer alan hükümleri uygulamak üzere hazırlanan 2011/2001 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK), 2 Temmuz 2011 tarih ve 27982 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı’nın 5. maddesi (4) bendinde, 'BMGK tarafından 1970 ve 1973 sayılı kararlarda öngörülen yaptırımları ortadan kaldıracak yeni bir karar alınıncaya kadar, 1973 sayılı kararın 27. maddesi hükümleri de göz önünde bulundurularak, Türk vatandaşları ve Türk kanunlarına tabi olan gerçek ve tüzel kişiler adına, Libya’da yerleşik gerçek ve tüzel kişiler ile bunların adına veya yönlendirmesiyle hareket eden gerçek ve tüzel kişiler lehine verilmiş olan teminat mektuplarından kaynaklanan tazmin talepleri dikkate alınmaz.' hükmü bulunuyor. Bu kapsamda, 2011/2001 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı da hukuken geçerliliğini korumakta olup, Libya Bankaları tarafından teminat mektuplarının nakde çevrilmesine ilişkin taleplerin karşılanması mümkün bulunmamaktadır. Teminat mektupları Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında koruma altındadır. Konuyla ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarına ve ilgili kamu kurumlarına gerekli bilgilendirme yapılmıştır." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×