Yurt içi piyasalar TCMB faiz kararına odaklandı

Yurt içi piyasalar TCMB faiz kararına odaklandı

İSTANBUL (AA) - Küresel piyasalar ABD Merkez Bankasının (Fed) faizleri değiştirmemesinin ardından pozitif bir seyir izlerken, yurt içinde bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı takip edilecek.

Fed dün akşam açıkladığı kararı ile beklentiler doğrultusunda faiz değişikliğine gitmezken kasım ya da aralık ayında faiz artıracağının sinyalini açık şekilde verdi. Fed üyelerinin politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 3'e karşı 7 oyla aldığı ifade edilirken, ekonomik görünüme ilişkin yakın vadeli risklerin dengelendiğini kaydetti. Fed, Aralık 2015'te faiz artırımına başlamadan önce gerçekleşen ekim toplantısının metninde de aynı ifadeyi kullanmıştı.

Analistler, Fed üyelerinin beklentilerinin ortalamasına bakıldığında faiz oranının aralık ayında 25 baz puan artırılabileceği ihtimalinin kuvvetlendiğini kaydediyor. Fed Başkanı Janet Yellen da gerçekleştirdiği basın toplantısında "Fed üyelerinin çoğu bu yıl bir faiz artışının uygun olacağını öngörüyor. Ben de iş gücü piyasasındaki iyileşmenin mevcut durumunu koruması ve ekonomiyi raydan çıkaracak büyük bir risk gelişmemesi halinde bunu görmeyi bekliyorum" dedi.

Japonya Merkez Bankasının (BoJ) dün sabah para politikasını değiştirmesi ve genişlemeci adımlara devam etmesinin ardından Fed'in de faiz artırmamasından destek bulan pay piyasaları pozitif bir seyir izlerken, dolar ise diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybetti.

BoJ'un kararlarından sonra 103 seviyesine doğru hareketlenen dolar/yen paritesi ise Fed kararlarından sonra hızlı bir şekilde düşüşe geçti. Dolar/yen paritesi bugün yaklaşık son bir ayın en düşük seviyesi olan 100 sınırına kadar gerilerken, kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 yükseldi. Japonya'da ise resmi tatil nedeniyle işlem yapılmıyor.

Yurt içinde dün 2,9881'i gören dolar/TL'nin Fed kararının ardından düşüşe geçerek bu sabah 2,9508'e kadar gerilemesinin açılışta pay piyasalarını pozitif etkilemesi bekleniyor. Bugün TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararının takip edileceğini dile getiren analistler, BIST 100 endeksinin 79.000 seviyesinin üzerini test edebileceğini tahmin ediyor.

AA Finans'ın, PPK'nın faiz kararına ilişkin gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin tamamı marjinal fonlama oranında (faiz koridorunun üst bandı) indirim bekliyor. Ankete katılan ekonomistlerden 1'i bu indirimin 50 baz puan, 14'ü ise 25 baz puan düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Öte yandan, ekonomistlerin tamamı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) ve borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) ise değişiklik olmayacağını öngörüyor. TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8,5'e çekerken, politika faizini yüzde 7,50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te bırakmıştı.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, eylül ayı tüketici güven endeksi

14.00 TCMB, faiz kararı

14.30 TCMB, haftalık para ve banka istatistikleri

15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

17.00 ABD, ağustos ayı 2'inci el konut satışları

17.00 Avro Bölgesi, eylül ayı tüketici güven endeksiEtiketler; #BIST #piyasalar
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×