Yurt içi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı

- Küresel piyasalar, genel olarak pozitif bir seyir izlerken yurt içi piyasalar bugün açıklanacak sanayi üretimi verisine odaklandı - Ekonomistlerin nisan ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksi beklentileri yüzde 3,3 artış yönünde

Yurt içi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı

İSTANBUL (AA) - Küresel piyasalar, Dünya Bankasının büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesine karşın genel olarak pozitif bir seyir izlerken, yurt içi piyasalar bugün açıklanacak sanayi üretimi verisine odaklandı.

Dünya Bankası, "Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu"nda küresel büyüme tahminlerini, 2016 için yüzde 2,9'dan yüzde 2,4'e, 2017 için yüzde 3,1'den yüzde 2,8'e ve 2018 için yüzde 3,1'den yüzde 3'e düşürdü. Dünya Bankasının küresel büyüme beklentilerini düşürmesine karşın ABD'de açıklanan petrol stoklarındaki azalışla yükselen petrol fiyatları, bugün Çin'de açıklanan ithalat verisinin beklentilerden iyi gelmesinden de destek buldu. Brent petrolün varil fiyatı bugün Asya piyasalarında yaklaşık 8 ayın zirvesi olan 51,54'ü görmesinin ardından 51,50 dolar seviyelerinde dengelendi.

Japonya'da bugün açıklanan 1. çeyrek büyüme verisinin beklentiler doğrultusunda yıllık yüzde 1,9 artmasının ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7 değer kazandı, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise ihracat verisinin beklentilerin altında kalmasının etkisiyle yatay bir seyir izledi.

Yurt içinde, dün döviz kurlarındaki düşüş eğilimine karşın Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksinin 79.500 direncine yakın seviyeden etkisini artıran satışlarla düşüşe geçtiği ve günü yüzde 0,55 azalışla 78.158 puandan tamamladığı görüldü. Analistler, büyümeye ilişkin beklentiler üzerinde belirleyici olması bakımından bugün açıklanacak sanayi üretimi verisinin takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 77.500 seviyesinin destek, 79.000 - 79.500 aralığının direnç bölgesi olduğunu dile getiriyor.


- Sanayi üretimi beklentisi yüzde 3,3 artış yönünde


AA Finans'ın gerçekleştirdiği beklenti anketine katılan ekonomistlerin, nisan ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksi beklentilerinin ortalaması yüzde 3,3 artış yönünde oldu. Ekonomistlerin söz konusu ay için sanayi üretimi endeksi beklentileri, yüzde 2 ile yüzde 4,8 artış aralığında yer aldı. Nisan dönemine ilişkin takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 3,5, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda 0,8 artacağı tahmin ediliyor.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, martta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 yükselmişti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artmış, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,5 azalmıştı.


Etiketler; #BIST #piyasalar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×