Yurt içi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı

Yurt içi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı
09 Mayıs 2016 Pazartesi 09:12

İSTANBUL (AA) - Küresel piyasalar ekonomik aktivite ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerle dalgalı bir seyir izlerken, bugün yurt içinde sanayi üretimi verisinin takip edileceği belirtiliyor.

Avrupa tarafında, bu hafta büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemi ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor. Geçen haftanın son işlem gününde Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,18, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,14 değer kazandı, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 geriledi.

Bugün Japonya'da, dolar/yen paritesinin yüzde 0,5 artışla 107,70'e yükselmesi ve petrol fiyatlarındaki artıştan destek bulan Nikkei 225 endeksi, yüzde 0,75 yükseldi, Çin'de Şanghay bileşik endeksi açıklanan ihracat verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından kapanışa yakın yüzde 2,3 değer kaybetti.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete göre ekonomistler, mart ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin 2015'in aynı ayına kıyasla yüzde 5,3 yükselmesini bekliyor. Mart dönemine ilişkin takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 3,8 artacağı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda değişmeyeceği öngörülüyor.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 yükselmişti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi şubatta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,8, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki aya oranla yüzde 0,5 artmıştı.


Etiketler; #BIST #piyasalar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×