Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi aylık yüzde 0,18 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayına ait Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi'ni (YD-ÜFE) açıkladı.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi aylık yüzde 0,18 arttı
21 Nisan 2014 Pazartesi 12:08

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayına ait Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi'ni (YD-ÜFE) açıkladı. Buna göre söz konusu endeks, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,18, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,99, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,03 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,10 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,21, imalat sanayi sektöründe de yüzde 0,17 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış diğer mamul eşyalar sektöründe gerçekleşti. Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; diğer mamul eşyalar (yüzde 2,27), mobilya (yüzde 1,34), tekstil ürünleri (yüzde 1,17) olarak sıralandı. Buna karşılık deri ve ilgili ürünler (yüzde 4,64), kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde 3,61), bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde 2,28) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malında gerçekleşti. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Mart ayında en fazla aylık artış sermaye malında, en fazla yıllık artış ise dayanıksız tüketim malında gerçekleşti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×