Yozgat’ta Don Zararı Tespit Ediliyor

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yaşanan don olayı nedeniyle zarar gören tarım alanlarında tespit çalışmasını sürdürüyor.

Yozgat’ta Don Zararı Tespit Ediliyor
10 Nisan 2014 Perşembe 13:43

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yaşanan don olayı nedeniyle zarar gören tarım alanlarında tespit çalışmasını sürdürüyor.

Yozgat'ta 29-31 Mart tarihlerinde yaşanan soğuk hava ve don olayı nedeniyle zarar gören tarım alanlarında hasar tespit çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, ani hava değişikliğine bağlı olarak yaşanan don olayı nedeniyle yurdun önemli bölümünde sert çekirdekli olarak adlandırılan meyvelerin, çiçekleme döneminde olmaları nedeniyle zarar gördüğünü belirtti. Özdemir, Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında yer alan Yozgat’ta kaplama olarak adlandırılan meyve bahçesinin bulunmadığını, çiftçilerin kendi ihtiyaçları için dikimini yaptığı meyvelerin bulunduğunu, bunların da ilk belirlemelere göre ciddi zarar gördüğünü hatırlattı.

Çiftçilerin bazı tahıl ekili alanlarda da don olayı yaşandığına ilişkin ihbarda bulunduklarını hatırlatan Özdemir, "Devam etmekte olan alan taraması çalışmalarında ilk belirlemelere göre don olayına bağlı fazla bir zarar görünmüyor. Ancak, mevsimsel yağışların az düşmesine bağlı olarak genel olarak yüzde 20 civarında bir rekolte düşüklüğü beklentimiz var. Eğer beklenen yağışlar zamanında düşerse, beklenen zarar telafi olabilir." dedi.

Özdemir, ekiplerin yaşanan don olayından zarar gördüğü belirtilen alanlarda zarar tespiti çalışmasının devam ettiğini, hazırlanacak raporların bakanlığa iletileceğini sözlerine ekledi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×