Yeni Tüketici Kanunu'nun 3 yönetmeliği yürürlüğe girdi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile ilgili 3 yönetmeliğin bugün yürürlüğe girdiğini açıkladı.Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan...

Yeni Tüketici Kanunu'nun 3 yönetmeliği yürürlüğe girdi
13 Haziran 2014 Cuma 12:03

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile ilgili 3 yönetmeliğin bugün yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Hayati Yazıcı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinin ardından ikincil düzenlemeleri de hayata geçirmeye başladıklarına işaret ederek, bu kapsamda bugün Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği, Garanti Belgesi Yönetmeliği ile Tanıtma ve Kullanma Kılavuzları Yönetmelikleri’nin yürürlüğe girdiğini bildirdi. İkincil mevzuat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte tüketicilerin yeni haklara kavuştuğuna dikkat çeken Yazıcı, bu kapsamda; tanıtma ve kullanma kılavuzuna ilişkin yeni düzenlemeler yapılarak satıcılara, tüketicileri doğru bilgilendirmeye yönelik yükümlülükler getirildiğini vurguladı. Mevzuatta ‘Kullanıcı arayüzü’ tanımı yapıldığını aktaran Yazıcı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Buna göre malın kullanıcı arayüzünde (dijital ekran) yer alan bilgilerin Türkçe olması zorunluluğu getirilmiştir. Bu şekilde tüketicilerimizin satın aldıkları malları doğru ve daha verimli kullanmaları, dolayısıyla maksimum faydayı elde etmeleri sağlanmış olacaktır. ‘Emniyet kemerinizi takınız’, ‘Çocuk koltuğu kullanırken hava yastığını kapatınız’ gibi malın güvenli kullanımına ilişkin bilgilerin yabancı dilde verilmesi tüketicilerin can ve mal güvenliği için güvenlik riski oluşturmaktadır. Bu nedenle, malın güvenli kullanımına ilişkin her bilginin, malın üzerinde de yer alması halinde, yazılı ve sesli ifadelerin Türkçe olması zorunluluğu getirilmiştir."

GARANTİ BELGESİ DÜZENLEMESİ

Yazıcı, garanti belgesinin de tüketicinin haklarını bilmesine hizmet edecek şekilde hazırlandığını belirterek, "Garanti belgelerinden bakanlık onayı kaldırılarak bu alandaki bürokrasi ortadan kaldırılmıştır. Garanti belgelerinin bakanlıktan onaylatılması şartı kaldırılarak bürokrasinin azaltılması yolunda önemli bir adım atılmıştır.Üretici ve ithalatçılar garanti belgesi düzenlemeye devam edecekler, ancak bunu bakanlıktan onaylatmalarına gerek olmaksızın satıcılar eliyle tüketicilere vereceklerdir. Bu belgelerde tüketicinin satın aldığı mala, üretici, ithalatçı ve satıcıya yönelik bilgiler ile tüketicinin hakları yer alacaktır. Bakanlık, bu belgenin düzenlenip tüketicilere verilip verilmediğini kontrol edecek ve verilmemesi halinde firmalara yaptırım uygulayacaktır. Ayrıca, tüketicinin seçimlik haklarını kullanması kolaylaştırılmıştır. Satın alınan malın garanti süresi içinde tamir edilmesine rağmen, tekrar arızalanması halinde tüketici diğer seçimlik haklarından istediğini kullanabilecektir." bilgisini verdi.

SATIŞ SONRASI SERVİS HİZMETLERİ DÜZENLEMESİ

Tüketicilerin satın aldığı mallarla ilgili satış sonrası servis hizmetlerine kolay bir şekilde ulaşması amaçlandığını dile getiren Hayati Yazıcı, şunları kaydetti:

"Satış sonrası hizmetlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılması için bakanlıkça belirlenen sayıda servis istasyonu kurma ve malın kullanım ömrü süresince servis hizmeti verme zorunluluğu devam etmektedir. Örneğin: kullanım ömrü 10 yıl olan televizyonlar için her coğrafi bölgede en az 3 adet olmak üzere; 7 bölgede toplam 40 servis istasyonu kurulması zorunludur. 6502 sayılı Kanunla ilk defa özel servisler de verdikleri hizmetten sorumlu olacaktır. Buna göre herhangi bir markanın yetkili servisi olmayıp, özel servis olarak hizmet veren servis istasyonları da verdikleri hizmetten dolayı tüketicilere karşı sorumlu olacaklardır. Servis istasyonları, kendilerine teslim edilen arızalı mallar ile ilgili olarak malın teslim alındığına dair teslim fişi, ayrıca malın onarımı tamamlanınca yapılan işlemleri ve ücretini gösteren bir de servis fişi düzenleyeceklerdir. Bu şekilde, malın onarımına ilişkin yaşanabilecek ihtilafların da önüne geçilmiş olacaktır."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×